Objektif Bu Sefer Kendi Renklerinde

Arts & CultureOctober 12, 2021
Objektif Bu Sefer Kendi Renklerinde

Kromatik ve duygusal bakış açısıyla tanıdığımız moda fotoğrafçısı Lea Colombo, bu sefer kamerasının odağına kendisini yerleştiriyor. Sanatçı, Folie À Plusieurs işbirliği ile çıkardığı iki yeni parfüm olan 111hz ve 222hz  ile beraber “Colours of My Body” isimli sergisini duyurdu.

111hz ve 222hz, Folie À Plusieurs’un “koku günlükleri” serisi dahilinde üretiliyor, sanatçıların tuttukları günlükler doğrultusunda hayatlarının o dönemki akışını bir kokuya dönüştürme fikriyle ortaya çıkan seride çalışılan sanatçılardan hislerini ve içsel düşüncelerini aktarmaları bekleniyor. Colombo’nun bu işbirliğinde tuttuğu yazı, fotoğraf ve çizim içeren multidisipliner günlük ise aslında Colours of My Body’nin doğuş noktasını oluşturuyor.

Colombo’nun renklerin duygulara bir tepki olarak şekillendiği ve yansıdığı evreninde kokular kendi yerlerine otururken bu uçsuz bucaksız kendine dair arayışta ortaya çıkan görsel materyaller ise iyileştirici ve onarıcı bir seri ortaya çıkarıyor. Kendine dair yolculuğunda maskülen ve feminen dengeler arasında yürüyen sanatçı feminen koku olarak tanımladığı 111hz’i “yeşil” rengiyle eşleyip parfüm tasarımcısı David Chieze ile beraber elemi, tarhun, fesleğen, lavanta ve buhur tonlarında ilerlerken maskülen tavırdaki 222hz’i kırmızı renkle eşleyerek Mark Buxton ile Immortelle Absolute (saman benzeri bir aroma), sardunya, limon, meşe ağacı, gül, zencefil ve amber notaları etrafında kuruyor. Geleneksel ve ikili cinsiyet sistemine hapsettiğimiz maskülen ve feminen kavramlarını daha kendine yönelik ve kişisel bir akışta hem varolan kalıpların ötesine geçip hem de duyguya dayalı bir yere konumlandıran kolombo bu iki birbirinin karşısında duran kavramın alışageldiğimiz kodlarını yeniden yazıyor.

Colours of My Body’de gündelik his, arayış ve düşüncelerini farklı disiplinlerle dışavuran Colombo moda fotoğraflarında gördüğümüz kromatik dünyasını çok daha kişisel ve anın içinden ötesine uzanan bir perspektifte ele alıyor. Sptirüel enerjiler, auralar ve iyileşme teması etrafında bakışını kendi bilinç akışına doğrultan sanatçı Colours’da fotoğraf ve resimlerin yanı sıra kolaj, video enstelasyon ve heykeli de pratiklerine dahil ediyor.

Colours of My Body Capetown’da SPACEBY ve Los Angeles’ta Terminal 27’de sergileniyor, sergiye dair dijital bir deneyim linki ziyaret edilebilirsiniz.

Author: Naz Başaran

RELATED POSTS