On the Path of Patti Smith

Arts & CultureDecember 28, 2022
On the Path of Patti Smith

Dokunaklı, matemli ve bir o kadar da ilham verici… Belirsizliğin sarıp sarmaladığı anlarda vizyoner sanatçı Patti Smith yeni kitabı A Book of Days ile yol göstermeye devam ediyor.

Punk rock’ın öncülerinden biri olarak kabul edilen Patti Smith, 1970’lerdeki tüm zamanların en iyi albümü olarak düşünülen “Horses” albümü ile büyük bir ün kazandı. Şair ve yazar kimliğini, doğaçlama yazabildiği şiirsel şarkı sözleri, “Just Kids” ve “M Train”de kanıtlayan ve rock n roll’un ilham verici dünyasını bizlerle paylaşan Smith, şimdi, A Book of Days ile okuyucularıyla buluşuyor.

Land Camera 250 ile çekimler yapan Patti Smith, çocuklarının portrelerini, radyatörünü, botlarını, kedisi Cairo’yu Instagram’ından paylaşmasının ardından takipçileri Smith’in dünyasıyla bir bağ kurmaya başladı. Smith’in bir yılda geçirdiği günlere tanıklık ettiğimiz kitabı A Book of Days fotoğraflardan ve altyazılardan oluşuyor. Kitaptaki objelerin, örneğin annesinin anahtarlığı, babasının golf topu, sanatçı Robert Mapplethorpe tarafından verilmiş kolyesi, Patti Smith için ayrı bir yere sahip.

Bir demecinde A Book of Days için, “Dünyada neler olup bittiğini görmezden elbette gelemeyiz ama aynı zamanda başka şeyler düşünmek veya hayal gücümüzü kullanmak için zamana, bir molaya ihtiyacımız var.” diyor. Çevresine karşı anlamlı bir o kadar da nefes kesici gözlemlerinde bazen kaybettiği sevdiklerini anıyor bazense annesi gibi elini yüzüne dayayarak oturduğunu fark ettiği bir fotoğrafında, annesinin hiçbir şey düşünmüyorum sözlerini artık anladığını ifade ediyor. Okuyucuyla ortak bir duygu bağı kurabilen Smith, ‘hiçbir şey’in aslında bir araf ve biraz da hiçlikte kendini bulmak anlamına geldiği bir deneyim yolculuğuna doğru bizleri yönlendiriyor.

Patti Smith’in 366 gününe yoldaşlık eden A Book of Days, anı kutlamak ve bazen de hayata kısa bir duraklama vermek isteyenler için harika rehber niteliğinde.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS