O’nun Tasarımları Tüm Dünyanın Gözdesi: Jonathan Ive

DesignOctober 10, 2013
O’nun Tasarımları Tüm Dünyanın Gözdesi: Jonathan Ive

1967 yılında Londra’da doğan Jonathan Ive, Newcastle Politeknik Üniversitesi’nde endüstiriyel tasarım okudu. 1992′de Apple için çalışmaya başladı. 1997′de Steve Jobs’un Apple’a geri dönmesiyle ‘Apple baş tasarımcısı’ ünvanını aldı. Apple’ı iflasın ucundan döndüren transparan plastik kasalı iMac tasarımıyla büyük beğeni toplayan Ive, Apple’ın bugünkü konunumunda rol oynayan isimlerdendir.

Apple’ın tasarım ekibinin başında olan Ive, geçtiğimiz sene Birleşik Krallık tarafından şövalye ilan edilmiştir. Sir Jonathan Ive’nin imzasını taşıyan ürünler; iBook, MacBook, PowerBook G4, MacBook Pro, eMac, Mac mini, Power Mac G3, G4, G5, Cinema Display’ler, Newton MessagePad, tüm iPod’lar, iPhone.

Geçtiğimiz aylarda çalışmalarını IOS7’ye odaklayan Ive, Steve Jobs ile birlikte gerçekleştirmeyi düşündükleri sade görünümü IOS’u geçtiğimiz günlerde tanıttı. Çıkış tarihi 2013 Sonbahar olarak belirtilen ‘Flat‘ tasarımlı IOS 7’de yer alan tüm yerel uygulamalar, ikonlar, araç çubukları, sekmeler ve diğer temel unsurlarda gözlemlenebilen radikal değişiklikler IOS deneyimine heyecan katıyor. Telefon kilitli olsa bile bildirimlere göz atılabilecek, yenilenen kontrol merkeziyle telefonunuzu uçak moduna alabilicek ya da Wi-Fi durumunu değiştirebiliceksiniz. Fotoğraf arşivinizi de çok daha şık bir görünüme sokacak IOS7’de fotoğrafları yıllara göre sıralayabilecek ya da fotoğraflarınıza aynı Instagram’da olduğu gibi filtreleyerek saklayabileceksiniz. IOS7’nin en büyük süprizi ise Apple TV ve Mac ile entegreleri çalışabilecek iTunes Radio, online radyo deneyimini Apple ayrıcalığı ile sunan uygulama merakla bekleniyor. Ive, kullanıcı odaklı tasarımlarına bir yenisini daha ekleyerek cihazınızdaki hakimiyetinizi arttırıyor ve cihaza daha iyi bir perspektifte sunuyor.

IOS 7, iPhone 4 sonrası, iPad, iPad mini, beşinci jenerasyon iPod touch’lara yüklenebilecek, bu sonbaharın heyecanı olacak.

Apple dünyasını ayrıcalıklı kılan isimlerin başında gelen Sir Jonathan Ive, sınır tanımayan tasarımlarıyla bizi şaşırtmaktan vazgeçmeyecek gibi görünüyor

Author: Bilge Bengi

RELATED POSTS