Palm Springs

Arts & CultureApril 23, 2023
Palm Springs

“Uyan!” Sonsuz bir zaman döngüsünde takılı kalıp istediğin her şeyi yapabilme çılgınlığına ne derdin? Andy Sanberg ve Cristin Milioti’nin başrolünde olduğu 2020 yılı yapımı ‘Palm Springs’ seni umarsızca komedi unsurlarıyla dolu bir romantizm ve ters köşeli bir fantastik evren içeren hikayeye davet ediyor.

Max Barbakow’un yönetmen koltuğunda oturduğu “Palm Springs”, romantik komedi türünün seyrini beklenmedik bir yöne döndürüp; fantastik bir element ekleyerek izleyicilerin karşısına çıkıyor. 9 Kasım’da gerçekleşen bir düğünde Sarah ve Nyles adındaki karakterlerin tanışmasıyla başlayan beklenmedik olaylar zincirinde işler sarpa sarmaya başlar. Bilinmeyen nedenlerden ötürü bir zaman döngüsünde sıkışan ikili birbirine daha çok bağlanarak yakınlaşırlar ve izleyicileri de bu sürükleyici zaman döngüsüne dahil ederler. Bu döngüyü kırmanın anahtarıysa biraz aşk ve bolca istikrar!

Olay örgüsüne göre, ne zamandır bu kısırdöngüsüne sıkışıp kaldığını bilmeyen Nyles, Palm Springs’de çölün ortasında Sarah ile düğün gecesinde yakınlaşırlar. Ansızın ortaya çıkarak bu yakınlaşmayı sona erdiren Roy adındaki karakterimizse Nyles’ı ok ile vurarak Sarah’nın da dahil olduğu bu hikayenin başlamasının sebebi olur. Nyles’ın oklarla vurulmasının ardından onun adına endişelenerek peşinden gelen Sarah Nyles ve Roy’un girdiği mağara diğer deyişle sıra dışı unsurlar içerek bir girdapa doğru çekilir ve yeniden 9 Kasım’da yani kız kardeşinin düğün gününe gözlerini açar. Bu anlam veremediği zamandan çıkabilmek için her ne kadar yeni şeyler denese de tekrar ve tekrar bu döngüden çıkamaz. Sarah zamanla Nyles ve Roy gibi artık bu kısırdöngüye kendisini bırakarak hoşlandığı Nyles ile birlikte istediklerini yapabildiği bir özgürlükte ‘aynı’ günde zamanlarını geçirirler. Madde kullanımında kendilerini öldürmeye kadar her güne yeni bir adım attıkları süre boyunca ikili giderek birbirlerine daha çok çekilerek aralarında bir kıvılcım başlar.

Ancak, yakınlaştıkları bir günün ertesi sabahında kız kardeşinin müstakbel eşiyle birlikte olduğunu fark eden Sarah; önceki hayatında yaptığı hataları artık yapmamaya ve tüm hatalarını düzelterek yoluna devam etmeye karar verir. Bu kararlılık ile uyandığı her sabah kendini bu döngüden çıkmaya harcayarak geçirir günlerini. Aynı sırada Sarah’yı asla bulamayan Nyles ona ne kadar aşık olduğunu fark ederek; daha önce varsayımda bulunduğu bu anlamsız zaman döngüsünün o kadar da yüzeysel olmadığını anlar. 

Sarah ile birlikte olduğu bu döngüden ayrılma cesaretini göstermek istemez artık Nyles çünkü ‘aşk böyle bir şeydir.’ Değeri anlaşıldığı zaman sahip çıkmak ve kaybetmek istemez. Bu yaşadıkları döngünün ardından onu kaybetme riskini göze alamaz. Fakat, Nyles en sonunda çocukluk yaptığını fark etmesiyle kendini bu zaman döngüsünden çıkmaya kararlı Sarah’nın yanında; aşkını ilan ederken bulur. 9 Kasım’da takılı kalan yaşamlarını beraber devam ettirdikleri bir yöne çevirirler kaderlerini. Böylece kalplere dokunan sonsuzlukla dolu bir aşkın büyüsü gerçekleşir.  

Nyles ve Sarah ‘Palm Springs’de sonsuz bir zaman döngüsüne sıkışmışken; ‘Palm Springs’ filminden esinlenerek hazırladığımız playlistin melodilerine kendini bırakarak romantik bir komedinin doruklarında yeni bir güne uyan.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS