Piccadilly Circus’ta “A Dream of Memory” ile Eddie Peake

Arts & CultureDecember 7, 2020
Piccadilly Circus’ta “A Dream of Memory” ile Eddie Peake

Eddie Peake’in epizodik video eseri, Aralık ayında her akşam Piccadilly’nin en büyük reklam ekranını devralacak.

CIRCA tarafından düzenlenen, Londra’nın kamuya açık alanlarında dijital sanata yer verme insiyatifinin bir parçası olarak, İngiliz sanatçı Eddie Peake, ürettiği videografik eseri Picadilly Circus’ta bulunan ironik ekranda sergilemeye davet edildi. Gün boyunca süregelen reklam bombardımanına birkaç dakikalığına son vermesi amacıyla yerleştirilen eser Aralık ayı boyunca her akşamüstü Londra halkıyla buluşacak.

Peake’in video çalışması “A Dream of A Memory,” üç karakterden oluşan, sosyal ilişkilerin güç dinamiklerini ve kendi iç çatışmalarını araştıran tasarlanmış bir dram. Aksiyonun yeşil perdeli bir sikloramada oynanması ve çalışmanın yapımına dikkat çekmek ve anlatıların ‘gerçeğini’ sorgulamak için dördüncü duvarı kasten yıkması planlanıyor.

Aynı zamanda eserin bulunduğu yer açısından da vurgulandığı üzere Peake, insanların zayıf taraflarının onlara arzulanan bir ürün sunabilme gayesiyle sömürülmesine karşı bir tavır sergiliyor. Eserinde kullandığı “yeşil ekran” sinematografik gerçeklik ile günlük hayatımızın gerçekliğinin iç içe geçmesini sağlarken, bizleri birkaç dakikalığına durup kendimizi dijital bir rüyaya kaptırabilmemizi sağlamayı amaçlıyor.

Çalışmayı şahsen göremeyen izleyiciler için, CIRCA aynı zamanda her akşam sanat eserini yayınlayacak. Eğer siz de Peake’in dijital dünyasının bir parçası olmak isterseniz telefonlarınızdan circa.art sitesine giriş yapabilir ve evlerinizin sıcaklığında dördüncü duvarın yıkılışına uzaktan tanıklık edebilirsiniz.

Author: Sıla Demiral

RELATED POSTS