Pragmatik Gerçeklik: Prada

FashionJanuary 17, 2022
Pragmatik Gerçeklik: Prada

Miuccia Prada ve Raf Simons, Prada Sonbahar/Kış 2022 Menswear koleksiyonunu Milano moda haftası kapsamında Fondazione Prada’da tanıttı. Tiyatroyu ve sinemayı ayna görevinde kullanarak geçekliği yansıtan koleksiyon bir çok güçlü elementin birleşimden oluşuyor. 

Üniformaları yeniden yapılandırması ile bilinen Miuccia Prada, bu koleksiyon ile hiyerarşiden kaçınarak;  pragmatik giysilere, gerçekliğin üniformalarına, bir saygı duruşu sunuyor. İnsan emeğini temsil eden günlük üniformalar, yeniden şekillenerek zarafet değeri ile birleşiyor. Her zaman çalışan kesime duyduğu saygıyı belli eden Miuccia, toplumun ifade ettiği anlam ve değeri vurgulamayı amaçlıyor.  

Deri ve saten ipek gibi değerli materyeller ile üniformalar gündelik gerçekliğe adapte ediliyor bu koleksiyonda. Abartı silüetler ile vücuda vurgu yapılırken aynı zamanda omuz ve bel geleneksel el işçiliği ile korunur, iki zıt kavram tek bir vücutta birleşir. Geçmişe atıfta bulunmak yerine pragmatik bir geleceği yansıtan koleksiyon, yaratıcı iki sesin ortak paydası. Mimarlık stüdyosu olan AMO tarafından düzenlenen defile alanına modeller sinema salonuna benzeyen fütüristik bir tünelden çıkış yaptılar. Üretkenliğin ve çalışmanın kutlaması olarak açıklayabileceğimiz koleksiyon; kruvaze kabanlar ve blazer ceketler, tiftikten yapılmış tüylü kol detayları, omuz orantısını artıran büyüleyici kum saati silüetleri ve kesintisiz bir parlaklık etkisini artıran gizli düğmeler ile couture havası yaratıyor. Dış giyimin en önemli parçası olan bomber ceketin daha uzun ve beli sıkan bir kemer ile evrimine şahit oluruyoruz.

Güçlü pastel tonların yanı sıra, kanarya sarısı ve mandalina turuncusu ile tulumlar ve iş kıyafetleri modernize edilmiş halde karşımıza çıkıyor. Daha genç bir tavır ile gördüğümüz gömlek/kravat/papyon için ise tarihi bir değişim olarak daha gerçekçi bir enerji empoze edilmiş. Aksesuar olarak oversize çantalar eşlik ederken, kabanlar üzerine işlenen geniş tüy detayı ise modanın gündelik hayata entegre edilmiş halinin yansıması. Burunlu siyah deri çizme stili hariç, ayakkabılar genel istikrarını korurken son sezonların sanat detaylarından uzaktı. 

Ciddiyet ve heyecan çatışması tüm koleksiyonu takip ederken ve “saygı”, “sofistike” ve “kalıcı değerler” gibi kavramlar sürekli ön planda olmaya devam ediyordu. Prada’nın asıl amacı; aykırı bir dış giyim tarzı ile toplumun değerlerini yansıtmak. Prada Sonbahar/Kış 2022 koleksiyonu; modern iş kıyafeti yaratarınken, kendi imzası ve metodu ile inandığı değerlere sahip çıkma hikayesini anlatıyor. 

Author: Zeynep Kerpişçi

RELATED POSTS