Recreating A Memento: Gucci Fall 2023 Ready-to-Wear

FashionFebruary 26, 2023
Recreating A Memento: Gucci Fall 2023 Ready-to-Wear

Moda severleri, Sabato De Sarno’yu Gucci’nin Kreatif Direktör’ü olarak açıklamasını henüz atlatamamışken, Gucci geçmişini tekrar ziyaret ediyor ve 1990’lara ve 2000’lerin ilk yıllarına yeniden fakat daha da şiddetli deneyimleyebilmeniz adına Milano Moda Haftası’na götürüyor.

Alessandro Michele’in Gucci’den gitmesinin ve üstüne üstlük Ocak ayında De Sarno’nun Creative Director olarak açıklamasının üzerine konuşmalar henüz dinmemişken, Gucci Milano Moda Haftası’nda Fall 2023 Ready-To-Wear koleksiyonunu sundu. Spring koleksiyonuna kadar Gucci Design Team’in üstlendiği tasarımlarda, Tom Ford ve Frida Giannini gibi geçmiş tasarımcılarını anarak geçmişi günümüze harmanlıyorlar. 

Silüetler, Gucci’nin 1990’larda ve 2000’li yıllarında başında kullanmış olduğu erotik ve parıltılı formları ziyaret ederek, 2010’larda kullanmış olduğu renk paletini de koleksiyonuna dahil ediyor. Nesilden nesile aktarılan ve yaratıcılığın her zaman tam kalbinde deneyimle fırsatı sunan Gucci, zaman denilen kavramı ortadan kaldırıyor ve geçmiş ve gelecek arasındaki coşkulu bir sohbetteki House’a öncülük eden vizyonerlerin etkisini canlandırdıkları bir mirasa yeni bir boyut kazanıyor. Silüetler bir  90’lardaki Tom Ford’un kusurusuz terziliğini yansıtan özenle kesilmiş kruvaze ceketten bir anda Michele’in tasarımlarını andıran eksantrik stillerini andıran paltolardaki kalp şeklindeki suni kürk yakalara doğru süzüldü. 

GG tokalı kemerlerden, zamansız boyfriend kot pantolonlara; kürklü botlardan renkli gözlüklere kadar geçmişin renkli sayfaları arasındaki bu yolculuğu hazırlayan Gucci Design Team şüphesiz ki Gucci’nin belleğinde bulundurduğu isimlerden de öte bir konumda yer aldığına ve mirasındaki renkli vizyonlarına sonsuza dek sahip çıkacaklarına işaret ediyor. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS