Remembering Colette

FashionDecember 25, 2022
Remembering Colette

Colette, Paris’deki mağazasının tentelerini son kez indireli tam 5 sene oldu. 20 yılın ardından Aralık 2017’de moda sektörüne sürpriz bir veda eden markanın kurucuları Madame Colette ve kızı Sarah Andelman’ı kamera karşısına taşıyan belgesel ‘Colette, Mon Amour’, markayı hatırlamak için yerinde bir bahane.

1997’de kapılarını açtığı günden beri Colette, arkasından gelecek olan concept storelara öncülük etmeyi başarmış ve sokak kültürünü high fashionla buluşturmuş bir marka. Sektörde geçirdiği 20 senede, sanatçıları markalarla buluşturduğu iş birlikleri ve zamanının ötesindeki vizyonuyla moda tarihindeki yerini garantileyen markanın arkasında iki başarılı kadın vardı; Madame Colette ve Sarah Andelman. ‘Colette, Mon Amour’ için ilk kez kamera karşısına geçen ikili, mağazanın son günlerini meraklılarıyla paylaşarak bir devrin kapanışını da ölümsüzleştirmiş. 

Her katında ayrı bir dünya olan 3 katlı, devasa mağaza aslında bir mağazadan çok daha öte bir kesişim noktasıydı. Zamanında en alt katında yer alan Waterbar, menüsü her gün değişen ve 80’den fazla su çeşidini tadabileceğin konsept bir restoran, mağazanın en üst katı ise bir sanat galerisi olarak ayrılmıştı. Mağaza, geri kalan bölümlerinde kadın ve erkek giyimden güzellik ürünlerine, teknolojik gereçlerden kitap koleksiyonlarına özenle kürate edilmiş ürünleriyle, baştan sona bir alışveriş tecrübesi sunuyordu. Bir konsept mağazasından öte, sevenlerine bir tecrübe sunan Colette’in vedası tam da bu yüzden oldukça beklenmedik ve üzücü oldu.

Markaya ismini veren Colette Roussaux, yakaladıkları başarının kredisinin büyük bir kısmını kızı Sarah Andelman’a bağlıyor. Markanın kreatif direktörü ve satın alma ve iş birliklerinden sorumlu olan ve adeta yaratıcı beyni olan Sarah Andelman, günümüzde de hala moda dünyasındaki yerini ve saygınlığını koruyor. Belgeselde de sıkça değinilen bir nokta; Colette’in sanatçılar ve markalar arasında inşa ettiği köprüler ve çok ses getiren iş birlikleri. Madame Colette’in favorilerinden biri olan Hermes x Colette’den, belki de kimsenin ismini duymadığı bir sanatçıyla ortak çıkarılan ürünlere kadar, markanın imza attığı işler moda dünyasında hep benimsenerek, kabul görmüş. 

2020 yılında yayınlanan belgeselde moda ve sokak kültürünün kesişiminde varolan önemli isimlere ve onların Colette tecrübelerine de yer veriliyor. Kanye West, Paris’e gittiğinde insanların Eyfel Kulesi’nden önce Colette mağazasına gittiğini anlatıyor ve Colette’in etkisini söyle özetliyor: ‘Colette, internet olmadan önceki internet gibiydi.’ Bu yakıştırmanın nedeninin anlamak çok da zor değil; yaptığı iş birlikleri, etkinlikler ve bir araya getirdiği isimlerle Colette, başarılı ürünler yaratmaktan öte, moda dünyasında uzun soluklu ilişkilerin başlamasında da temel olmayı başarmış. 

Kapanışından 5 yıl sonra, Colette kendini aratmaya ve moda dünyasındaki eksikliğini hissettirmeye devam ediyor. Bir daha markayla özdeşleşen mavisini poşetler üzerinde görür müyüz bilinmez ama Colette mavisi moda dünyasındaki anlamını daha uzun yıllar devam ettirecektir.

Colette, Mon Amour’u MUBI üzerinden izleyebilirsin.

Author: Yağmur Yıldız

RELATED POSTS