Saint Hoax, “Politically Incorrect” Eserler.

UnframedSeptember 1, 2015
Saint Hoax, “Politically Incorrect” Eserler.

Bruce Jenner’in Game of Thrones’a atıfta bulunurcasına Lady Caitlyn’e evrildiği günümüzde dil, din, ırk ve cinsiyet gibi konuların tabudan da öte olduğu Orta Doğu’yu sanatla buluşturan Saint Hoax’la buluşuyoruz. Sohbetimiz “Politically Incorrect” perspektifinden keyifli bir yaz playlisti’ne doğru yön değiştiriyor. Tadını çıkarınız.

Bruce Jenner hakkındaki en yeni gelişmelerin yaklaşık olarak 1 milyar kişi tarafından takip edildiği bir yüzyılda yaşamak nasıl bir his?

Saint Hoax: İnsana güç veren bir his. Bu gezegende yaşayan 7 milyar insanın her biri Caitlyn Jenner’ın kim olduğunu öğrenmeli. Caitlyn’in ilk trans birey olmadığı doğru; ondan önce birçok erkeğin kadına ve kadının erkeğe dönüştüğünü söyleyenler de olacaktır. Fakat bu büyük kararı alan atlet, aile babası ve kamuya mal olmuş kişinin bütün hikayesi göz önüne alındığında karşımızdaki durum daha önce duyduklarımızın hepsinden farklı bir nitelik kazanıyor. Caitlyn bu deneyiminden trans komünitesini eğitmek için faydalanmaktan vazgeçmediği sürece ben de onu desteklemeye devam edeceğim.

Popüler ikonları yeniden canlandırma fikri nereden çıktı?

Saint Hoax: Çocukluğumdan beri Pop kültürü aklımı başımdan almıştır. Hem onun insanlar üzerindeki etkisi hem de insanların bu kültüre olan etkisi. Popüler ikonları sosyopolitik referenslarla birleştirerek genç izleyiciye hitap etmenin yanı sıra hassas konulara dikkat çekme fırsatı da bulmuş oldum.

‘Princess Diaries’ (Prenses Günlükleri) projenizi oluştururken neyi amaçladınız?

Saint Hoax: Çok yakın bir kadın arkadaşım ensestle ilgili deneyimini benimle paylaştı. Onun anlattıkları bu seriyi yaratmak üzere bana esin verdi. Çoğunlukla kaçınılan bir konuya ışık tutmayı amaçladım. Bu proje ensest mağdurlarını hikayelerini paylaşmaya davet ediyor.

‘Poplitically Incorrect’ terimini tüketim toplumunun bir bireyine nasıl tanımlarsın?

Saint Hoax: Ben bu tanımı bir feragatname olarak kullanıyorum. Bu benim “Paylaştığım hiçbir eser için özür dilemeyeceğim” deme şeklim.

‘May 17’ (17 Mayıs) isimli serine kendi adıma gerçekten büyük hayranlık duyuyorum. Diktatörlerin homofobik karakterlerinin yanı sıra siyasi görüşleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Saint Hoax: Çoğunlukla görüşlerinin hiçbirine katılmıyorum.

En sevdiğiniz siyasetçi kim?

Saint Hoax:  Size şu an en sevmediğim siyasetçiyi söyleyebilirim, o da Trump.

Günlük hayatınızda neler yaparsınız?

Saint Hoax:  Geçtiğimiz sene bolca seyahat ettiğim için belirli bir rutin tutturmam mümkün olmadı. Benim sıradan bir günüm sabah çalışma ve akşam oyun diye ikiye ayrılıyor. Oyun oynamayı çok seviyorum.

Bize yaz için bir müzik listesi yapsaydın bu listede hangi şarkılar olurdu?

Madonna – Iconic

Marina & the Diamonds – Blue

Sia- California Dreaming

Nicki Minaj- Trini Dem Girls

Tove Lo- Talking Body

Where Are U Now – Skrillex& Diplo ft. Justin Bieber

All Hands On Deck – Tinashe

One Last Time- Ariana Grande

Author: Barış Fert

RELATED POSTS