Self-Made or Never Made: Ali Bilgin

PodcastNovember 5, 2023
Self-Made or Never Made: Ali Bilgin

Ya var edersin ya var olursun bu hayatta. Ali Bilgin ile umut etmenin ve değer görmenin insanın bireysel yolculuğundaki yerini ve onun için kendin olmanın ne demek olduğunu Self-Made or Never Made serisinde konuşuyoruz.

Ali Bilgin’i hayata dair en çok mutlu eden şeylerden biri bu soru sorma ve araştırma hali, o sürekli kendindeki değerleri fark etmek için uğraşıyor. Ekliyor: “Hepimiz farklıyız ve insanlarla aramızdaki farklılıkları gördüğümüz yer o büyüdüğümüz alan.”

“Hayatta ait olduğu yerden dışlanmak istemiyor insan. Bununla birlikte insanlar tarafından kabul görmek istediğin yer de her zaman seni sen yapmıyor. Bazen kendimizi diğerleri tarafından kabul görmek için uğraşırken buluyoruz. Bu durumun çözümü de soru sormaktan geçiyor aslında; ben neyi seviyorum, nerede mutluyum?”

-Ali Bilgin

Ali Bilgin insanın kendisi olma serüveninde diğer insanların önemli bir referans olduğuna inanıyor. Ona göre karşındaki insanı anladığında kendini de daha iyi anlıyorsun. “Başka insanları tanıdıkça hayata dair referansların gelişiyor. İnsanları tandıkça ve anladıkça hayata dair esnek olmayı da öğreniyorsun. Hayatta esnek olmak gerekiyor, doğduğumuz yer ve ailemiz kimliğimizi illa ki şekillendiriyor ama eğer bir şeyler eleştirilemez hale geliyorsa orada bir tehlike vardır. İnsan sınır çizmek konusunda bile esnek olmalı. Esnek olmak kendi alanını ve kendi olma halini insanlara açmana ve onlarla bir paylaşım yapmana da yardımcı olur.”

ALİ wears a turtleneck by Loro Piana – Beymentrousers by Shopi Go, a blazer jacket by Network and shoes by Prada. His ring and bracelets are TerzihanHis sunglasses is Ray-BanThe watch belongs to Ali’s collection.

Ali Bilgin esnek olmayı ve anlayışı savunsa da bir noktanın altını çiziyor: “Bir insanı anlayabilmek illa ona hak vereceğimiz anlamına da gelmiyor her zaman. Herkesi anlayabilirsin ama bu koşulsuz bir şekilde o kişinin davranışlarını desteklemek demek değildir. İnsan kendi etik ve adil duruşunu koruyabilmeli.” 


Creative Direction by Duygu Bengi
Hosted by Can Remzi Ergen
Photographed by Ege İşlek
Styled by Murat Kıvık

Hair by Mertcan Pekgüzek
Make Up by Alper Kabadayı

Creative Team Ceydanur Demir, Şevval Küçüktür, Umutcan Öncü, Doğukan Özpıçak

Creative Production Miray Kaya

A big thanks to you Gözde Tekay, Serkan Aykut Kargacı and Zorlu PSM Team.

From Based Istanbul N°42 – me, myself & I Issue. “Talk to yourself like someone you love.⁠ Perhaps then, the balance might change. This time ask yourself: “If I am not for myself, who will be for me?” Buy your copy now!

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS