Self-Made or Never Made: Ali Elmacı

PodcastDecember 3, 2023
Self-Made or Never Made: Ali Elmacı

Ya var edersin ya var olursun bu hayatta. Ali Elmacı ile bir insanın kendisi olma sürecinde içinden geçtiği evrelerini Self-Made or Never Made serisinde konuşuyoruz.

“Öyle doğdum. Bu benim için bir ihtiyaçtı ve o arzu hiçbir zaman geçmedi. Bu benim için resimdi mesela. Bu illa herkes için doğuştan gelmiyor olabilir ama deneyimle farkına varılabilir.” Ali Elmacı onu kendisi yapan platformla çok küçük yaşta buluşmuş ve bu platformun onun kendisini bulmasına da yardım ettiğini düşünüyor. O hem kendisini mesleğinde bulmuş hem de mesleği onu kendisi yapmış. Ekliyor: “Mesleği ve pratiği insanın kendisini bulmasında rol oynar. İnsan kendini ancak kendi içsel yolculuğuna çıkarak bulur. Becerilerimiz ve pratiğimiz de bu içsel yolculukta insana kendisini bulmasında yardım eden araçlardır.”

“Ben kendimi var etmeye çalışıyorum, hala var olmadım, bu bir yol. Eğer hayatımı yaşadıktan sonra geriye anlamlı bir cümle bırakabiliyorsam ne mutlu bana.”

-Ali Elmacı

Ali Elmacı, bizim kendimizi bulduğumuz ve yarattığımız süreçte diğer faktörlerin varlığına; insansa da insanın bu faktörlere karşı bir duruş sergilemesi gerektiğini savunuyor. “Çevresel faktörler, kültürel algı, ailelerimiz; bunlar bizim biz olmamızda rol oynarlar ama bununla birlikte insan cesur olup inandığı şey uğruna bu faktörlerin karşısında durabilmekten de korkmamalı. Değerlerimizi ne olursa olsun korumamız gerekir. Bazen bunu yaparken tek başına olabilmeyi göze alabilmek gerekir. Yapılan eylemin doğurduğu sonuç bazen sizi tek başınıza bırakabilir, insan bununla da yüzleşebilmeli… İnsanın kendisi olması sancılı bir süreç olabilir ama bu yolda verilen emek her zaman faydalı olur.”

Ali wears a t-shirt by MT1012. His cap and glasses belong to Ali’s collection.

Ali Elmacı’ya göre bu yol hiç bitmeyecek ve o insanın hep bu yolun farkındalığında kalması gerektiğine inanıyor. “Ben kendimi var etmeye çalışıyorum, hala var olmadım, bu bir yol, eğer hayatımı yaşadıktan sonra geriye anlamlı bir cümle bırakabiliyorsam ne mutlu bana. Var olabilmek için çok çalışıyorum. Bu varlık benim kendim olmamla ve dünyaya bakışım sayesinde oluyor, “Ben böyleyim.” diyebiliyorum ve hayatta kendime karşı yabancı bir şey yapmıyorum.”

Creative Direction by Duygu Bengi
Hosted by Can Remzi Ergen
Photographed by Ege İşlek
Styled by Murat Kıvık

Hair by Mertcan Pekgüzek
Make Up by Alper Kabadayı

Creative Team Ceydanur Demir, Şevval Küçüktür, Umutcan Öncü, Doğukan Özpıçak

Creative Production Miray Kaya

A big thanks to you Gözde Tekay, Serkan Aykut Kargacı and Zorlu PSM Team

From Based Istanbul N°42 – me, myself & I Issue. “Talk to yourself like someone you love.⁠ Perhaps then, the balance might change. This time ask yourself: “If I am not for myself, who will be for me?” Buy your copy now!

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS