Self-Made or Never Made: Bora Akkaş

PodcastNovember 12, 2023
Self-Made or Never Made: Bora Akkaş

Ya var edersin ya var olursun bu hayatta. Bora Akkaş ile mesleki kararlarımızın kişiliğimizin inşasındaki rolünü Self-Made or Never Made serisinde konuşuyoruz.

“İnsanın kendisi olması, kendisi olmasıdır. Bu bahsettiğimiz başkasına benzemediğin durum ve hal aslında. Her şeyden önce bir özgün olma meselesi. İlla başkalarına benzeyen tarafların vardır ama bu özellikleri senin seçmediğin bir yerden bahsediyoruz.” Bora Akkaş özgün olmak için öz güven gerektiğine inanıyor. Ekliyor: “Başkalarının düşünceleri yüzünden bir şeyleri yapmaktan çekinebiliyoruz. Bana göre herkes gibi olmak bu hayattaki en korkutucu şey. Siyah ve lacivert yakışmaz diyen insanlar arasına düştüğünde ve sen yakıştığına inandığında bunu savunabilecek rahatlıkta olduğun bir ortamda yaşayabilmelisin. Bunu yapabilmek için de insanın kendini sevmesi ve öz güveni çok önemli bir rol oynuyor”.

BORA wears a shirt and trousers by MT1012 and shoes by PradaHis ring is Terzihan.

Bora Akkaş, bu öz güveni dikkatli kullanmaktan yana kullanıyor. O, çevresine karşı çok duyarlı ama bir yandan da çevresine yaptığı etkiyi her seferinde ölçmeye özen gösteriyor. “Ben çok yakınım olan birisi değilse başkalarının hayatına müdahale etmekten çekinirim.” Bununla birlikte çevresindekilerin hayatına kendilerine yaklaşabilmeleri için ufak dokunuşlar yapmaktan vazgeçiyor: “Bazen bir tiyatro oyunu, film veya kitap tavsiye etmek bir insana kendisini hatırlatmak için iyi bir yol olabilir.”

“İnsanın kendisi olması, lendisi olmasıdır. Bu bahsettiğimiz başkasına benzemediğin durum ve hal aslında. Her şeyden önce bir özgün olma meselesi. İlla başkalarına benzeyen tarafların vardır ama bu özellikleri senin seçmediğin bir yerden bahsediyoruz.”

-Bora Akkaş

Bora Akkaş’a göre kendin olmanın sabit bir tanımı yok. “Kendin olmak dediğin şey sürekli değişmeli. Bu bir deneyim. Her şeyin değiştiği gibi bu da değişiyor.” O, bu değişen tanım içinde hem kişisel hayatında hem profesyonel pratiğinde sürekli kendine dair yeni çıkarımlar yapıyor, onun kendi olma meselesi de sürekli akışta: “Prova yapıyorduk, yönetmen gerildiğim zaman güldüğümü söyledi, oturdum ve gerildiğimde niye güldüğümü araştırdım bir süre. İnsan ilişkiler kurarak kendini tanıyor ve anlıyor en çok da.”


Creative Direction by Duygu Bengi
Hosted by Can Remzi Ergen
Photographed by Ege İşlek
Styled by Murat Kıvık

Hair by Mertcan Pekgüzek
Make Up by Alper Kabadayı

Creative Team Ceydanur Demir, Şevval Küçüktür, Umutcan Öncü, Doğukan Özpıçak

Creative Production Miray Kaya

A big thanks to you Gözde Tekay, Serkan Aykut Kargacı and Zorlu PSM Team.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS