Self-Made or Never Made: Mehmet Yücebaşoğlu

PodcastDecember 10, 2023
Self-Made or Never Made: Mehmet Yücebaşoğlu

Ya var edersin ya var olursun bu hayatta. Mehmet Yücebaşoğlu ile insanın kendisi olması yolunda gereken şeffaflığı ve içinde yaşadığımız alanların bu süreçteki rolünü Self-Made or Never Made serisinde konuşuyoruz.

“Ancak kendini tanıdığın zaman birey oluyorsun. İnsanın kendini sevdiği ve sevmediği bir sürü dönem oluyor. Bu anlarda kendini bilmen gerekiyor, neye yeteneğin var, ya da belki yeteneğin sandığın şey gerçekten var mı? Hayatta kendine karşı dürüst olman gerek. Bunu yapabilmek için de kendinle kalman gerekiyor. İnsan kendisiyle tek başına kaldığında daha çok öğreniyor, kendini bilebilmek için yollar geliştiriyor. Kendin hakkında öğrendikçe de hem kendin gelişiyorsun hem de işlerin.”

“Hayatta kendine karşı dürüst olman gerek. Bunu yapabilmek için de kendinle kalman gerekiyor. İnsan kendisiyle tek başına kaldığında daha çok öğreniyor, kendini bilebilmek için yollar geliştiriyor.”

-Mehmet Yücebaşoğlu

Mehmet küçüklüğünden beri kendi başına çok fazla zaman geçirmiş. Kendi başına geçirdiği bu zamanları kendi özel alanında geçirebilmiş olmayı bir şans sayıyor. Ekliyor: “Ev benim özel alanım. Bu benim kendime bir dünya kurma biçimim. İnsanlar bana çok çalıştın tatil yapmadın diyor ama sadece evde olmak bile bana tatil yapmışım gibi iyi hissettiriyor.”

MEHMET wears a jacket, boots and pants by Saint Laurent. His top is MT1012.

Mehmet Yücebaşoğlu evde olmayı sevdiği kadar seyahat etmeyi de seviyor. Seyahatlerinde yeni insanları ve yerleri derinlemesine keşfediyor, oralardan yeni dersler çıkarıyor. “Yves Saint Laurent’ e bakınca Paris’te başka, Marakeş’te başka bir hayatı var ama bu farklı dünyaların hepsi onu bir birey yapıyor, dünyanın başka yerlerindeki o farklı halleri onun bir parçası, hepimizin farklı yönleri var ama dışarıdan bakınca bu farklı haller birbiriyle tutarlı olmalı.” Onun için tutarlılık kendin olma meselesiyle yakından alakalı. “Popüler dünyada gördüğün bir insanın kendi evinde de aynı olduğunu görmek bence kişinin kendisi olmasına dair önemli bir gösterge. Gerçek olmakla alakalı bence insanın kendisi olmak.” Mehmet Yücebaşoğlu’na göre kendin olma meselesi kendine ve çevrene karşı dürüst olma meselesi. Ekliyor: “Kendin olmak her şeyden önce şeffaf olmak anlamına geliyor benim için. Hem kendine karşı, hem de insanlara.”

Creative Direction by Duygu Bengi
Hosted by Can Remzi Ergen
Photographed by Ege İşlek
Styled by Murat Kıvık

Hair by Mertcan Pekgüzek
Make Up by Alper Kabadayı

Creative Team Ceydanur Demir, Şevval Küçüktür, Umutcan Öncü, Doğukan Özpıçak

Creative Production Miray Kaya

A big thanks to you Gözde Tekay, Serkan Aykut Kargacı and Zorlu PSM Team

From Based Istanbul N°42 – me, myself & I Issue. “Talk to yourself like someone you love.⁠ Perhaps then, the balance might change. This time ask yourself: “If I am not for myself, who will be for me?” Buy your copy now!

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS