Self-Made or Never Made: Onur Güvenatam

PodcastNovember 19, 2023
Self-Made or Never Made: Onur Güvenatam

Ya var edersin ya var olursun bu hayatta. Onur Güvenatam ile kendin olman için sahip olman gereken cesaret ve kararlılığı Self-Made or Never Made serisinde konuşuyoruz.

“Biz doğduğumuzdan beri biziz aslında, kendimizi hem buluyoruz hem de yaratıyoruz. İnsanın bunları yapabilmesi, kendisi olabilmesi için kararlı olması ve kendisiyle yüzleşebilmesi gerekiyor diğer yandan. Kendinle kendi hatalarını paylaşabiliyor ve kendini kabul edebiliyorsan kendinsindir. Seni sen yapan özelliklerle aran iyiyse işte o zaman kendin olma yolundasındır.” Onur Güvenatam’a göre bu zamansız bir yol. Belli bir sürede tamamlanan bir yolculuk değil, belirli bir başlama ve bitiş zamanı yok. Zaman yok ama yapman gerekenler var; bazen korksan da bu yolculuğu yapmaya kararlı olman gerekiyor.

Güvenatam için cesaret ve kararlılık kendin olabilmen için şart ama yeterli değil. Bu denklemde ona göre bir eylem daha var. Hayal kurmak. Ekliyor: “Hayal kurarken de insan kendini bulur. Kurduğu hayalleri hayata geçirdiği zaman kendine güven duyar, bu da insanın kendi olma yolculuğunda önemlidir. Hayaller insanı ayakta tutar ve hayal kurma durumu hiç bitmemelidir. Her zaman yapabileceğin başka şeyler, kurabileceğin başka hayaller var. Bu yolculuğun sonu da yok.”

“Kendinle kendi hatalarını paylaşabiliyor ve kendini kabul ediyorsan kendinsindir. Seni sen yapan özelliklerle aran iyiyse işte o zaman kendin olma yolundasındır.”

-Onur Güvenatam

Güvenatam, kendi olma yolunda hayal kurarken yetenek ve de istikrarın önemini de savunuyor. “Yetenek önemli ama istikrar çok önemli. Sen kararlı olduğun zaman bir şeyler dönüşüyor. Bütün mesele vazgeçmemekte. Yolda karşına bir sürü engel çıkabilir. Hayat bazen seni vazgeçirmek için elinden geleni yapacak. Peki sen ne yapacaksın?”

Creative Direction by Duygu Bengi
Hosted by Can Remzi Ergen
Photographed by Ege İşlek
Styled by Murat Kıvık

Hair by Mertcan Pekgüzek
Make Up by Alper Kabadayı

Creative Team Ceydanur Demir, Şevval Küçüktür, Umutcan Öncü, Doğukan Özpıçak

Creative Production Miray Kaya

A big thanks to you Gözde Tekay, Serkan Aykut Kargacı and Zorlu PSM Team

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS