Self-Made or Never Made: Selin Şekerci

PodcastNovember 26, 2023
Self-Made or Never Made: Selin Şekerci

Ya var edersin ya var olursun bu hayatta. Selin Şekerci ile kendine karşı şeffaf olabilmenin kendini bulmadaki rolünü Self-Made or Never Made serisinde konuşuyoruz.

“İnsanın kendisi için yapabileceği en güzel şey kendisiyle vakit geçirebilmesi. Kendinle zaman geçirince kendini de buluyorsun. Benim kendimi bulmak için rutinlerim var, aynı kahveyi içmek, her sabah en yakın arkadaşımla konuşmak veya okuduğum kitaplarım.”

İnsan bazen öyle dehlizere giriyor ki kendini ve değerini sorgulayabiliyor. Kendisi gibi davranmaktan vazgeçmeye yeltenebiliyor. Karşımızdaki insan kendisi olmaktan vazgeçiyorsa onun bu halini gördüğümüzde o insana güven vermeliyiz.”

-Selin Şekerci

Şarkı söylemeyi atlamamak gerekiyor zira Selin Şekerci için şarkı söylemek onun kendisini bulabilmesinde önemli bir rol oynamış. Ekliyor: “Şarkı söylemek kendim hakkında bir sürü yeni şeyi keşfetmemi de sağladı”. O kendisini anlayabilmek ve de bulabilmek için çevresindeki insanları da önemli bir referans sayıyor. “Ben kendimi anlamadan başkasını da anlayamam. Karşımızdaki insan bize ayna oluyor dikkatli bakarsak. Karşımızdaki insana bakmak kendimize bakmak da anlamına geliyor aslında.”

Onun kendisini bulması kadar önemsediği bir diğer konu da çevresindeki insanların kendilerini bulma yolculuğunda onlara destek olmak. Selin Şekerci’ye göre sadece kendiniz olmanız yeterli değil, karşınızdaki insanın kendisi olmasına da destek olmanız gerek: “İnsan bazen öyle dehlizlere giriyor ki kendini ve değerini sorgulayabiliyor. Kendisi gibi davranmaktan vazgeçmeye yeltenebiliyor. Karşımızdaki insan kendisi olmaktan vazgeçiyorsa onun bu halini gördüğümüzde o insana güven vermeliyiz.”

Selin wears a dress by MT1012 and boots by Manu Atelier. Her earrings are Ninon and rings are Terzihan.

İnsanın kendisi olabilmesi Selin Şekerci’ye göre emek istiyor. Ve de cesaret. “Zaman oluyor insan hayatta cesaretini kaybedebiliyor, ama sevgi ve güven duygusu yanında olunca her şeyi aşabiliyorsun. Cesaretinin kırıldığı zamanlarda salt sevgiyi hissedersen her şey yoluna giriyor. Tekrar çiçek açıyorsun.”

Creative Direction by Duygu Bengi
Hosted by Can Remzi Ergen
Photographed by Ege İşlek
Styled by Murat Kıvık

Hair by Mertcan Pekgüzek
Make Up by Alper Kabadayı

Creative Team Ceydanur Demir, Şevval Küçüktür, Umutcan Öncü, Doğukan Özpıçak

Creative Production Miray Kaya

A big thanks to you Gözde Tekay, Serkan Aykut Kargacı and Zorlu PSM Team

From Based Istanbul N°42 – me, myself & I Issue. “Talk to yourself like someone you love.⁠ Perhaps then, the balance might change. This time ask yourself: “If I am not for myself, who will be for me?” Buy your copy now!

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS