Sevdaliza, Shabrang

MusicFebruary 10, 2024
Sevdaliza, Shabrang

Geleneksel sesler yenilikçi atmosferik tınılarla karışık; kum fırtınasında kalmış bir şehre yolculuğa çıkıyoruz. Karanlık soundlar, yoğun bir bütün halinde Sevdaliza’nın üçüncü albümü Shabrang’te bizi karşılıyor.

İran asıllı Hollandalı şarkıcı, söz ve müzik yazarı Sevdaliza, Shabrang albümünde bizi tanıdığımız ama bilmediğimiz bir yolculuğa çıkartıyor. R&B sesleri, kendisine has sakin ve yumuşak vokalleri harmanlayarak çizmiş sanatçı. Albümün ön plana çıkan özelliği ise kesinlikle atmosferik hissiyatı. Özellikle ilk parçalarda Sevdaliza’nın vokallerinin sessizliğinin gücü adeta sinematik bir his veriyor diyebiliriz.

Kökenleri ve dünya ile sıkı bir ilişkisi olan sanatçı parçalarının arkasındaki mesajları, kendi hayatından manifestolar gibi kurgulayıp sunmuş. Gole Bi Goldoon parçasında duyduğumuz Farsça vokaller ve albüm boyunca anlatılan spritüal temalarda bu vizyonu görmek mümkün.

Dinleyici piyano ve tellilerin dramatik hissini albüm boyunca yoğun bir şekilde yaşıyor. Bütün sesler ve vokaller adeta kumların içinde kaybolan bir şehrin duygularını anlatmak adına bir araya gelmiş. Sevdaliza’nın imzasını ve neden bu imzanın sadece ona ait olduğunu tek bir albüm ile anlatmak istesek tercihimiz ne mi olurdu? Shabrang.

Author: YANKI TUNGA TAN

RELATED POSTS