Sleeping Beauty

Arts & CultureNovember 18, 2023
Sleeping Beauty

Uçan, eriyen ve bazen hiç beklenmedik yerlerde ortaya çıkan vücutlar, objeler, şekiller ve manzaralar. Aklınıza ilk olarak Salvador Dali veya Réne Magritte hatta belki de Max Ernst’in geldiğini biliyoruz ancak artık bu yüzyılda karşımıza sürrealist fotoğraflarıyla dikkatimizi çeken bir isim daha bu listeye ekleniyor. Carlijn Jacobs ile tanışın.

İlk solo sergisini Amsterdam’da yapan Carlijn Jacobs, işlerine ilk olarak sıkıcı bulduğu şehrinden bir kaçış olarak sürrealist fotoğrafçılığa başladığını belirtiyor. Kimileri için benzer hisleri bir çatı altında toplayan bu başlangıç noktası aslında tam da sürrealizmin ait olduğu evrene göz kırpıyor ve normal diye adlandırılmış kavramların sınırlarını zorluyor.

İnanmak değişimin ilk adımıdır. Carlijn Jacobs içinse karmaşık ama bir o kadar da yoğun hislerle zenginleşen görselleri önce hayal gücünden geçirerek filtreliyor. Genellikle AI veya modeller ile çalışırken modellerle yaptığı çekimleri henüz mevcut olmayan bir realiteye dönüştürüyor. Yeni realiteye dönüşen unsularsa yeni kimlikleriyle tanışmış oluyorlar. Carlijn Jacobs’un fotoğraflarında, Jacobs’ı bulabileceğimiz stili hemen kendini belli ederken objelerinin formlarında değişkenlikler yaşanabiliyor. Bazen bir yüz bizlere fanus şeklindeki şarap bardağının arkasından göz kırpıyor bazense hafifçe aralanmış dudaklardan göz çıkageliyor.

Carlijn Jacobs’un “Sleeping Beauty” sergisi 21 Ocak’a kadar Foam, Amsterdam’da ziyaret edebilirsiniz.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS