So Who is Warsan Shire?

Arts & CultureApril 27, 2016
So Who is Warsan Shire?

İşte bu kız, ödüllü bir şair olarak uçmaya hazır (Shire gerçekten 2014’te Londra Genç Şairler Ödülünü aldı), konuda söz sahibi ve muhtemelen şimdiden Beyonce’nin son görsel albümü Lemonade’de yer alan konuşmaları ile MTV’nin salaşlığıyla Vanity Fair’in iddialı bakışları arasında övgüler alıyor.

Biz de, gerçekte kim olduğu unutulmadan önce Beyonce ve Lemonade’in arkasındaki bu kişiyi dikkatle incelemeliyiz. Afrikalıların Avrupa’ya göçü hakkında bu kadar etkili bir şekilde yazan 26 yaşında, Kenyalı anne babadan doğmuş, ama Somali’den Londra’ya göç etmiş ve nereye gitse hep yabancı ve boşlukta hissetmiş birini bulmak oldukça garip.

Bir de Beyonce illaki bu albümün siyahi kadınlar ve güç hakkında olduğunu söylediği için, Shire’ın Avrupa’ya göç etmiş Afrikalı bir neslin sesi olduğu ve aslında kendi başına aidiyet, yerinden edilme ve reşit olmayı anlatan bir dil olduğu gözden kaçırılacak. Ki şayet böyle olacaksa, o sadece kadınlar için siyahi güç hakkında da değil. Şiirleri, ebeveynleri, büyük anne babaları, amcaları ve teyzeleri ve bir zamanlar evi olan yere yansıyan düşünceleri hakkında. Elli bin Twitter takipçisiyle Shire sesini duyuruyor ve siyahi politikaların hükmettiği müzik endüstrisine girişi ile sadece daha da fazla yükselecek.

Photograph by Amaal Said
Author: Tabitha Karp

RELATED POSTS