Stay Golden

UnframedAugust 23, 2022
Stay Golden

Modanın, bireylerin kendilerini daha özgür, daha kişisel ifade edebilecekleri bir araç halini aldığı günümüzde yaratıcılık, bireysellik ve şahsi dokunuşlar aynı zamanda özgüveni simgeliyor. Yeni jenerasyonla birlikte gelen bireyselleşme fenomeni ise tasarımlara ve tasarımcılara özgür olabilmek için alan açıyor. Kısmet by Milka ile Nike iş birliği tam olarak bu noktada yeni jenerasyonların yaratıcı kuvvetini de yanlarına alarak risk almaktan korkmayan sokak kültürünü zarif aksesuarlar ile birleştiriyor ve yaratılan 5 tasarımdan oluşan 12 parçalık koleksiyon, bireylerin özgün stillerini yansıtabilecekleri bir alan sağlıyor. 

Tasarımcılar Ecem Özden, İlayda Akdoğan, Nurseli Büber, Pelin Taşkıran ve Zehra Akçay ilhamlarından bahsederken, Kısmet by Milka markasının kurucusu Milka Karaağçlı İnce ile bu süreçteki motivasyonları, Nike ile genç kadın tasarımcıları desteklemek üzere attıkları bu adım ve sokak modasının güncel ruhu üzerine pek çok konuyu ele alıyoruz. 

İlayda wears a blouse by David Koma, Beymen and shorts by Nike. Her socks and shoes Nike Air More Uptempo ’96.Her Kısmet by Milka Necklace accessorized with Electrical Charm.

Geçtiğimiz Dünya Kadınlar Günü’nde Hope Alkazar’da Nike ile bir araya gelen Kısmet by Milka, bir atölye çalışması gerçekleştiriyor. Sokak stiline ilham veren tasarımlar yaratmak amacıyla yola çıkan bu atölyedeki tasarım alanında yetenekli ve kariyerini bu yönde şekillendirmek isteyen Nike üyeleri, Milka ile her iki markanın tasarım DNA’larını birleştirerek kendi aksesuarlarını tasarlıyor. Bu sürecin sonunda seçilen 5 tasarım ile Kısmet by Milka ekibinin dokunuşlarıyla 12 parçalık bir koleksiyon ortaya çıkıyor.

Tasarımların aksesuarlara dönüşme sürecini sorduğumuzda şöyle yanıtlıyor Milka; “Üyelerin atölyede yaptığı çizimlerin gerçek hayatta kolaylıkla kullanılabilecek, sokak stiline yani örneğin kıyafet ve ayakkabılarında kullanabilecekleri tasarımlara dönüştürülmesi ana hedefimizdi. Her iki markayı da yaratıcı bir şekilde bir araya getirmek üzere teknik, tasarım ve görsel olarak dikkat çekici aksesuarlara dönüştürmek yoğun bir çalışma süreciydi.” Bu çalışmanın sonucunda ise pin, broş, charm ve halhal olmak üzere 12 farklı parçayı oluşturan 5 tasarım Ecem Özden, İlayda Akdoğan, Nurseli Büber, Pelin Taşkıran ve Zehra Akçay’ın yaratımı olarak hayat buldu.

Pelin wears a jumpsuit by the editors archive. Her necklace is Kısmet by Milka. Her sunglasses are Burberry. Her shoes are Nike Blazer Mid 77 accessorized with Dimensional Love Charm.

Moda kavramı bireylerin kendilerini nasıl ifade etmek istediğinin bir yansıması haline geldi. Özellikle yeni jenerasyonun, risk almaktan korkmadan, özgürce normlardan uzak bir şekilde olan ifade biçimini çok cool buluyorum.

Royal Strike, Solar, Interstellar, Electrical ve Dimensional Love adı verilen bu tasarımlardan elde edilen gelir ÇYDD aracılığıyla kız çocuklarının eğitime ve spora erişimini desteklemek amacıyla kullanılıyor olacak. Bunun ardındaki motivasyonu “gurur verici” olarak tanımlayan Milka, kendileri ile aynı vizyona sahip olan Nike ile yaptıkları bu çalışma ile kadınları ortak bir hedef doğrultusunda desteklemenin diğer kadınlara ilham kaynağı olması motivasyonunu da vurguluyor. 

Tasarım hikayelerinden bahsedecek olursak ilham, genç tasarımcıların enerjisinden geliyor. Nurseli’nin tasarımı Solar, dairesel formların kapsayıcılığı ve başlangıcı, kaynağı temsil ediyor. Kendi tabiriyle güçlü, enerji yayan ve özgün bir iş. Zehra’nın tasarımı olan Interstellar ise basit bir tasarım ile ufak mutlulukları görebilmek ve eğlenceyi yakalayabilmek dileği ile yaratılmış. Ecem ise sokak ile olan bağını temsil etmek için kullandığı basketbol topunu Kısmet by Milka DNA’sından öğeler ile birlikte kullanarak günlük hayatında tercih ettiği sportif şıklığı yansıtmak istediğini belirtiyor. Yeni jenerasyonların yaratıcılıklarını destekleyerek ses getiren bu iş birliğine imza atan Milka; “Normların ve kalıpların ortadan kalktığı günümüzde, Türkiye’ de özellikle çok yetenekli yeni bir jenerasyon geldiğine inanıyorum. Heyecanlı, tutkulu, araştıran ve olumlu anlamda bilgiye aç bir nesil. Nereden başlayacağını bilemeyen yetenekli gençlerimiz var. Yaptığımız iş birliği ve Hope Alkazar atölyeleri sayesinde gizli kalmış yetenekleri ortaya çıkartabiliyoruz. Kısmet by Milka’ nın da bunda bir katkısı oluyorsa, ne mutlu bana.” diye belirtiyor. 13 senedir bu işin içerisinde olan ve bu süreçte destek almanın önemini vurgulayan Milka, yeni jenerasyona destek vermenin de önemini vurguluyor.

Naz wears a bustier by Dolce&Gabbana,Beymen, pants by Born Villain. Her bolero is Affair.Her shoes are Nike Air More Uptempo ’96 accesorized with Solar Charm.

İş hayatımdaki gücümü, kendi içimde bu işe olan inancım ve hayallerimden alıyorum. Benim için başarı, hayaller, fark yaratan fikirler yaratma ve üretim aşkı kendinize olan inançla beraber gelen bir şey… Rutinin başarıyı engellediğini, başarılı olmanın sürekli fark yaratan, ezber bozan, alanında öncü adımlarla geldiğine inanıyorum. İnsan kendi geleceğini de başarısını da seçimleriyle belirliyor.

Tasarlanan charm ve pin’ler gündelik stilimizi bir adım yükseltmek adına bir fırsat sunarken, sneaker ve giysileri kişiselleştirmek için zarif bir dokunuş vadediyor. Sanat ve tasarım dünyasının; sokaktan daha doğrusu yaşamın kendisinden beslendiğinden konuşurken moda sektöründe her geçen gün sınırların ortadan kalkması, aksesuarların kadınlar ile kodlanmasının dışına çıkarak sokak stiline adapte olabilecek parçalar ile mümkün oluyor. “Moda kavramı bireylerin kendilerini nasıl ifade etmek istediğinin bir yansıması haline geldi. Özellikle yeni jenerasyonun, risk almaktan korkmadan, özgürce normlardan uzak bir şekilde olan ifade biçimini çok cool buluyorum. Bu ilhamla yola çıkarak, tüm koleksiyonlarımızın da mix & match’ e uyumlanabilmesini çok seviyorum. Tüm tasarımlarımız; satın alan kişinin özgürce tarzını ifade edebilmesini destekliyor.” diyen Milka “Kısmet by Milka x Nike koleksiyonundaki tasarımların kullanım alanlarının hayal gücümüzle sınırlı olduğunu vurguluyor. Şimdi biraz güç, cesaret ve özgünlükle kadınların yaratıcı gücünden alınan ilhamla sokak stilini daha içselleştirebileceğimiz bir dünyadayız.  

Berk wears a crop by Nike, pants by Asena Saban. His necklace is Kısmet by Milka. His shoes are Nike Lebron 19. His is wearing Interstellar pin.
Zeynep wears a sports bra and leggings by Nike. Her skirt is by Afffair, belly chain made with Royal Strike Charm. Her socks and shoes Nike Air Force.
Pelin wears a crop by Academia, Beymen and pants by Philosophy, V2K. Her sunglasses are Prada. 
İlayda wears a blouse by David Koma, Beymen and shorts by Nike. Her socks and shoes Nike Air More Uptempo ’96.
Zehra wears hijab and a top by Nike. Her blazer and pants by ColoReve. Her shoes are Nike Air Force.
Ecem wears a sports bra by Nike. Her gloves and pant from the editors archive. Her shoes are Nike Air Force.
Nurseli wears a dress by Academia, Beymen and a t-shirt by Nike. Her socks and shoes are Nike.
Milka wears a blouse by İla and pants by ColoReve. Her shoes are Nike Air More Uptempo ’96 .

Videoyu izlemek için tıklayın.

Creative Direction by Duygu Bengi 
Fashion Director Burak Sanuk
Interview by Dilan Günaçtı
Photography by Burcu Karademir
Director Ecem Tungaz
Hair & Make Up Zeynep Dombaycıoğlu
Fashion Team Murat Kıvık
Lighting Melih Aran
Photography Asst. Furkan Irmak
Hair and Makeup Team Seda Civek Burak Kuzgun
Head of Production Beril Odabaşı
Production Assistant Helin Irmak Demirel
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS