Su Kıtlığını Objeleştirmek Mümkün mü?

FashionAugust 24, 2022
Su Kıtlığını Objeleştirmek Mümkün mü?

GOLEM’in yaratıcısı Ariel Claudet, suya olan dramatik ihtiyacın ona ilham vermesiyle OoOoooOoooOh la l’ice isimli 30 dakikada eriyen bir kolye tasarladı. Tasarım, ürkütücü sıcaklardan ve Berlin’de 24 saat süren bir parti esnasında buz küplerine olan rağbetten ilham aldı.

Dünyadaki dinamiklerin stabil olmayan değişimleri suyun önemini hayatımızda giderek vurguluyor. Suya olan ihtiyacın ve onu ulaşılabilir kılan bazı etmenlerin lüksleşmesi ile birlikte konu olarak daha çok işlenmeye başlaması, Ariel Claudet’i Suudi tasarımcı Laila El Mehelmy ile bir iş birliğine itti. Bu iş birliğindeki tasarım 30 dakikada eriyen buz küplerinden oluşan bir kolye, ve erimeye başlamadan önce dondurularak takılması gerekiyor. Tasarımından dolayı onu muhafaza edip dondurabileceğiniz özel bir silikon tepsi ile sunuluyor. 7 adet buz küpünden oluşan tasarım, eğer buz küplerini kullanmak istemezseniz sade bir zincir olarak boynunuza iltifat edebilir. Buz küpleri olmadan da kullanılabilmesi ve güzelliğini koruyabilmesinin stüdyo için önemine atıfta bulunan Claudet, zincirin basit chokerlar ile rahatça kombinlenebildiğini de gösteriyor.

Küplerin erimesi cilt üzerinde yarım saat, kıyafet üzerinde ise bir saat sürüyor. İnsan vücudundan gelen ısıyla beraber küplerin eriyişi, insanın doğal döngüler üzerindeki nüfuzunu anlatmayı hedefliyor. İnsanlığın doğal süreçlere katalizör olarak nasıl davrandığını, küresel ısınmayı ve çölleşmeyi tehlikeli bir şekilde nasıl hızlandırdığını gösteriyor.

Dünya genelindeki ciddi sıcaklık artışına vurgu yapan Claudet, “Su kaynaklarının özelleştirildiği ve su kıtlığının tüm dünya ülkelerini vurduğu bir zamanda, su gözden kaçan bir meta olmaktan çıkıp en çok aranan lüks mallardan birine dönüşüyor.” sözlerini ekliyor. Tasarımıyla düşündürüp hikayesiyle dinleyicilere ulaşabilmesi noktasında, OoOoooOoooOh la l’ice oldukça dikkat çekici bir rafta konumlanıyor.

Author: Pelin Kalkan

RELATED POSTS