Takashi Murakami “Still Lives with Flowers”

Arts & CultureJanuary 23, 2024
Takashi Murakami “Still Lives with Flowers”

Takashi Murakami, Çin’deki yeni sergisi için ünlü çiçek estetiğini ve Bay DOB, Kaikai ve Kiki gibi sevilen karakterlerini bir kez daha Perrotin Şangay’a getiriyor. 

Takashi Murakami’nin yaratıcı pratiği, çoğu zaman çelişkili görünen farklı kaynakları bir araya getirerek Japon sanat ortamının yerleşik normlarındaki ezberleri bozdu. Murakami, güzel sanatlar ve popüler kültürün yanı sıra farklı dönem ve tarzlara ait estetik ve teknikleri de birleştirdi. Murakami’nin kurgusal karakterleri ve canlı görsel anlatıları küresel çağdaş görsel kültüre nüfuz etti ve Japon sanatçıların küresel sanat sahnesindeki konumunu ve kimliğini önemli ölçüde etkiledi. 

Murakami’nin Perrotin’deki ikinci kişisel sergisinde ünlü çiçek desenleri, Bay DOB, Kaikai ve Kiki gibi sevilen karakterleri de bulunurken sergi, odak noktası Bay DOB olan 727 NYC başlıklı büyük ölçekli bir tablo etrafında toplanıyor ve Murakami’nin 2022 ve 2023 yıllarına ait geniş bir çalışma yelpazesini kapsıyor. 727 NYC, Murakami’nin Tokaido Shinkansen demiryolu hattı üzerindeki bir kozmetik firmasının 727 COSMETICS reklam tabelasındaki kurucunun doğum gününü temsil eden sayıyla birlikte yinelenen bir temayı devam ettiriyor. Murakami bu eseri bir Boeing 727 ile ilişkilendirirken, serinin ilk parçası 1996 yılında yapılırken ve şu anda MoMA’nın koleksiyonunda bulunuyor. Önceki çalışmalarında olduğu gibi kompozisyon, Murakami’nin 1993 yılında yarattığı ve kapsamlı çalışmalarında sürekli olarak yer alan çizgi film benzeri karakter Bay DOB’un etrafında yoğunlaşıyor. Anime ve oyun estetiğinden ilham alan Bay DOB, çağdaş Japon kültürünün bir amblemi olarak tasarlandı ve karakterlerin günümüzde yaşamın birçok alanında popüler kültürü nasıl etkilediğine bir yanıt ve yansıma sunuyor. Bu ünlü karakter, Murakami’nin pratiğinde bulunan belirsiz kombinasyona çok benzeyen, hem sevimlilik hem de ürkütücü unsurları harmanlayan keskin dişleri ve büyük gözleriyle karakterize ediliyor. Murakami ayrıca Japonya’da büyük bir kültürel öneme sahip olan pikselli maneki-neko’ya da bu sergide yer veriyor. 

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS