Tasrımın Rock Yıldızı: Stefan Sagmeister

DesignApril 1, 2013
Tasrımın Rock Yıldızı: Stefan Sagmeister

Stefan Sagmeister, “ all design” kapsamında İstanbullularla buluştu, “tasarım ve mutluluk” temalı konuşmasıyla karşımızdaydı. Kendi mutluluğunu ve mutluluğa bakışını çalışmalarıyla sorgulayan Sagmeister, aklımızı başımızdan sunumu tamamlandığında dinleyicilerin mutluluk seviyesinin tavan yaptığını görmek çok kolaydı. Garafik tasarımın rock yıldızı olarak anılan Sagmeister’ı dinleme şansını buldunuz veya bulmadınız bilmiyorum ama yakından tanımanız gerektiğine eminim…

Grafik Tasarımcı kimliğinin hafif kaldığı Sagmeister,herkesin uzak durduğu hatta rahatsız edici bulduğu konulardaki çarpıcı yaklaşımıyla kimi zaman izleyeni rahatsız eden imajlarıyla marjinal bir dil benimseyerek alışılmış kuralların dışına çıkıyor.

1962 Avusturya doğumlu Stefan Sagmeister, AIGA’da ismi yeralan en genç sanatçı olma ünvanına sahip. Viyana’da grafik tasarım okuduktan sonra, New York Pratt Institute’ta tam burs ile eğitimini sürdürdü. Tasarım kariyerine 15 yaşında Avusturyalı gençlik dergisi Alphorn’da başladı. 1991 yılında Leo Burnett’in Hong Kong tasarım ekibi için çalışmaya başladı. 1993’te New York’a döndü ve 1994 yılında Sagmeister Inc. adlı kendi şirketini kurdu, Rolling Stones, HBO, Guggenheim Müzesi ve Time Warner gibi farklı müşterilerine tasarımlar yaptı. David Byrne ve Lou Reed gibi müzisyenlerle de uzun süreli işbirlikleri kurdu. Kısa bir süre önce şirketinin adını Sagmeister & Walsh Inc olarak değiştirdi. Sagmeister, New Yor’taki School of Visual Arts’da da eğitmenlik yapıyor.

Çalışmalarını zekanın korku ve cinsellikle birleştiği noktaya odaklayan Sagmeister’ın müzikle gözardı edilemeyecek bir bağı var. Birçok albüm kapağının tasarımını üstlenen Sagmeister, müziğin grafiksel yansımalarını renk ve tipografik kullanımından dışarı taşımayı başarıyor. Lou Reed, The Rolling Stones, David Byrne, Aerosmith, OK Go, Pat Metheny gibi isimler için albüm kapakları tasarlamış olan Sagmeister, Talking Heads adlı grubun “Once in a Lifetime”’ albümünün özel edisyonunun kapak tasarımıyla 2005’te, David Byrne ve Brian Eno’nun “Everything That Happens Will Happen Today” adlı albümünün kutu tasarımıyla 2010’da aldığı 2 Grammy ödülü bulunuyor.

Stefan Sagmeister’ın hayatı boyunca öğrendiklerini yaratıcı tipografilerle bir araya getirdiği “ Things I have learned in my life so far” adlı br kitabı bulunuyor.

Mutluluğu sorgulayan konuşmasını dinlemeye doyamadığımız Sagmeister’ı sergileriyle tekrar İstanbul’da görecek kadar şanslı mıyız acaba ne dersiniz?

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS