Doksanlar: Milenyumun Eşiğinde Tatlı Bir Yorgunluk!

7ICONSSeptember 13, 2019
Doksanlar: Milenyumun Eşiğinde Tatlı Bir Yorgunluk!

Zira serbest piyasa ekonomisinin küresel kentleri doğurarak, geride kalan yüzyıla damgasını vuran savaşlarla çizilen siyasi sınırları anlamsız kıldığı, www (World Wide Web) ile bağlantıda olmanın esas kazanarak bu durumu desteklediği bir on yıl. Carrie, New York sokaklarında havalı ayakkabılarıyla koşuştururken; Rachel, henüz tohumları atılan online alışverişten habersiz, Central Perk’de kahvesini yudumluyor.

 Biz şu sıralar bel çantaları, bucket şapkalar, bisiklet şortlar ve spagetti askılı elbiselerle fazlaca tüketiyor olsak da doksanlar modası İngiliz rave kültürünün trend parçalarından çok daha fazlası. Gianni Versace’nin hazin ölümüyle tarihe karışan seksenler glamouru yerini Calvin Klein’ın soğuk ve kararlı minimalizmine bıraktı. Grunge, Kurt Cobain’in depresif hırkasından yüksek modaya terfi ettiğinde ise sanatta ve tasarımda sınırların olmadığını yeniden keşfettik.

Tıpkı Rugby sporunun on dokuzuncu yüzyılda İngiliz okullarında doğmasından sonra Amerikan kültürünün bir parçası halini alması gibi. Disiplinli kolej hayatında bu zorlu ancak seçkin sporu icra edenlerin giydiği uzun kollu, çizgili ve kontrast renklerde yakaya sahip, nefes alan pamuklu kumaştan Rugger, Amerikan prepp stilinin bir parçası haline geldi. Gant’in Amerikan spor giyimini bir miras olarak ele alan tavrıyla ikonikleşen bu tasarımı, doksanlarda hip hop stilinin bir parçası olarak Snoop Dog’ın üzerinde görmek sizi şaşırtmasın. Zira ikonik parçalar her döneme uyarlanabilecek kadar yaratıcılığınızı tetikler.

Author: Dilan Saray

RELATED POSTS