The First Wave of Les Benjamins

FashionSeptember 14, 2023
The First Wave of Les Benjamins

İstanbul merkezli lüks sokak giyim markası Les Benjamins’in Sonbahar Kış 2023 koleksiyonu, markanın kreatif direktörü Bünyamin Aydın’ın dünya üzerindeki ilk koloninin hayali bir çöl manzarasında nasıl görünebileceğinden ilham aldığı ‘First Wave’ adını alıyor.

Fütüristik bilim kurgu unsurlarını ve oyun skinlerini, markanın imzası halı monogramı gibi Doğu’nun geleneksel ve kültürel simgeleriyle birleştiren “First Wave”,  üzerinde yaşayanlar insanlar terk ettikten çok sonra bile dünyaya duyulan nostaljinin hala devam ettiği bir geleceğin birleşimi yansıtıyor. Markanın topluma olan bağıyla da uyumlu olan koleksiyon, çölde yeni bir kabilenin oluştuğu, her birinin geçmişe ve Doğu’ya dair kendi nostaljisini taşıdığı ancak geleceğe yönelik bir dirence sahip olduğu bir dünya yaratıyor.

Deri, ipek ve krep kumaşların ön planda olduğu koleksiyonda tasarımlarda oyun skin’i tipi vücut zırhı, dolgu ve teknik askeri siluetlerin, her biri oversize rave tarzı patch’ler, tüpler ve büzgü gibi donanım ve işlevsel teknoloji ayrıntılarıyla bir araya getirilirken koleksiyonun renk paleti de kızıl kahve ve bataklık yeşilinin ortak tonlarında şekilleniyor. Bu renk paletiyle birlikte melankolik bir hava yakalanırken, soyut neonlar ile koleksiyon cyber punk bir havaya evriliyor. 

Les Benjamins, “First Wave” koleksiyonu ile birlikte ayrıca, trend belirleyen kuruluşlarla iş birliği yaparak Güney Kore’ye giriyor. Ülkedeki ilk pop-up mağazasının açılışı için EMPTY mağazasıyla ortaklık kuran marka, topluluğunu birleştirmek için Seul’de bir dizi etkinlik de düzenliyor. Güney Kore’deki yaratı sektör ve moda camiası şimdiden LES BENJAMINS’i hem yeni hem de gerekli olan benzersiz bir kültürel mirasa sahip olduğunu konuşuyor. İki ülke arasındaki tarihi bağ ve underground sahnede gelişen gençlik kültürüne olan aşinalığıyla LES BENJAMINS, Orta Doğu modasında yeni bir çağ başlatıyor ve bölge ile Güney Kore arasında bağ kuran ilk moda markası olarak öne çıkıyor.

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS