The Future is Closer Than You Think

DesignMarch 25, 2023
The Future is Closer Than You Think

Hiç şüphemiz yok ki değişen ve gelişen dünya gittikçe dijitalleşirken, sanatın da onu takip ederek, dijital sanatlar alanında medyanın ve yaratıcıların bir geleceği olarak devasa dijital sanatlar vitrin enstelasyonlarına evrilmeye başlayacak.

Henüz TikTok’ta gördüğümüz bu djiital entalasyonlar gerçek olmasa da geleceğin büyük bir trendin habercisi olarak karşımızda dimdik duruyorlar.  Vitrinlerde sergilenen dijital sanat enstalasyonları dijital sanat ve medya anlayışını bir adım daha ileriye taşıyarak fiziksel alanları görsel olarak ele alıp gelecekte farklı bir deneyim yaşama fırsatı sunabilecek. 

Geçtiğimiz aylarda Louis Vuitton’un Paris’te kurmuş olduğu devasa Yayoi Kusama enstelasyonları nasıl ki sanatseverlerin ilgi odağı olduysa yaratıcıların istediği zaman değiştirebileceği bu çevre dostu aynı zamanda ekonomik bir yere sahip olabilecek dijital enstelasyon fikirleri gelecekte sanatçılar ve markalar arasında önemli bir konumda yer alacağa benziyor. Öyle ki, henüz dijital sanatları vitrinlerde göremesek de moda markalarının dijital evrene doğru adım adım ilerlediğini biliyoruz.

Bu sebeple, gelecek için hiç şüphemiz yok ki, dijital sanatlar medyanın ve markaların büyük bir parçası olacak. Sosyal mecralarda gördüğümüz üzere geleneksel vitrin düzenlemeleri, enstelasyonlar oldukça maliyetli. Bunun yerine, günümüzde giderek yaygınlaşan sosyal medya ve çevrimiçi pazar yerleri gibi dijital platformların yükselişiyle dijital sanatlar geleneksel sergilenme ve dağıtım şeklini değiştirerek kendileri için baştan yeni bir alan yaratıyorlar.

Çünkü, gelecek dijital. Bu heyecan verici yeni fikirleri kucaklamak ise yaratıcıların ve medyanın el ele yürümesine bağlı. Bizler için ise şimdilik dijital sanatçıları tüm dünyayla buluşturabilecek böylesinde devasa projeleri heyecan içinde beklemek gerekiyor. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS