The Moonwatch

DesignOctober 1, 2016
The Moonwatch

Uzaya karşı dayanıklı saat tasarımıyla yıllardır bir efsaneye dönüşen OMEGA Speedmaster yaklaşık yarım yüzyıldır astronotların ve uzay kurumlarının vazgeçilmezi. 1962’den beri uzay sahasına uygun modeli ile öne çıkan OMEGA Speedmaster’ın uzaya açılmakla ilgili enteresan bir tarihi var. Astronotlardan ilk uçuş saatlerini alan Walter “Wally” Schirra ve Leroy Gordon “Gordo” Cooper kişisel tercihlerini ikinci jenerasyon Speedmaster’dan yana kullandığı gibi, “Wally” Schirra’nın saati Mercury-Atlas 8 seferi ile uzaya çıkan ilk Speedmaster olarak tarihe adını yazdırdı.

Serinin uzayla olan hikayesi de böylelikle başlamış oldu. Mercury programının sonuna doğru Operasyon Müdürü’ne giden astronotlar kendilerine bir saat temin edilmesini rica ettiklerinde, bu NASA’da büyük bir yankı yarattı. Bu aynı zamanda gelecek seferleri Gemini ve Apollo için sistemlerini geliştirmek adına projeler geliştiren takım için de heyecanlı yeni bir olanaktı. 1964 yılında Operasyon Müdürü Deke Slayton’ın önderliğinde “Gemini ve Apollo seferlerinde kullanılacak iyi dayanıklılığa sahip ve doğru zaman kaydedici özelliği olan” bir saat ihtiyacı belirtilmesiyle beraber OMEGA için testlere başlandı.

Bu testler haliyle saati değişik basınç, hız ve sıcaklıklarda sınama amaçlı olup, imha etmeye yönelik denemelerden ibaretti. Dört farklı saat yapımcısının katılımıyla düzenlenen zorlu testler sonucunda uzay ortamında dayanıklı olan tek ismin OMEGA Speedmaster olduğu gibi, 1965 yılında NASA tarafından “bütün insanlı uzay seferleri için uygun” olarak ilan edildi.

The model used after the Mercury mission had only one modification for the Gemini mission which was the replacement of the steel bracelet with a velcro one. While the NASA astronauts on the Gemini mission didn’t neglect to have their Speedmasters on their wrists, the first American to walk in space Edward White also had this model on. Four years later, NASA’s choice for the Apollo mission led by Neil Armstrong was also for OMEGA Speedmaster. Armstrong’s achievement as the first man to step on the moon allowed the model to become the first watch to be worn in space. Playing a crucial role in the calculations to prevent critical engine burns in the 1970 mission of Apollo 13, Speedmaster proved it’s envelope pushing designs true capabilities in space.

Speedmaster bir klasik, hem de sadece yeryüzünde değil…

Author: Defne Çağlar

RELATED POSTS