This Will Not End Well

Arts & CultureJanuary 3, 2024
This Will Not End Well

Nan Goldin’in “This Will Not End Well” sergisi, geleneksel sanat sınırlarını aşarak, izleyicilere insan varlığının tüm karmaşıklıklarına dair çok duyulu bir deneyim sunuyor.

Çağdaş sanatın sürekli evrilen dünyasında, Nan Goldin, objektifiyle yaşamın ham özünü yakalayan Amerikalı bir sanatçı. 60’larda Boston’dan çıkagelen Goldin, fotoğrafçılık serüveninde, New York’u objektifine alarak kişisel, anda kaldığımızı hissettiren ve transgresif anlatımın gücünü kareleriyle yansıtıyor. Hayatta tabu olarak kabul edilen konuları objektifine alan Goldin, arkadaşları ve ailesini fotoğraflamakla kalmıyor ayrıca gay alt kültürünü ve 69’da gerçekleşen Stonewall Ayaklanmalarını da belgelemiştir.

Stedelijk Müzesi’nin en büyük galerisindeki “This Will Not End Well” sergisiyle Nan Goldin’in sanatsal pratiği tekrardan köklerine geri dönüyor. New York, Berlin, Boston ve daha birçok yerin ötesine geçerek Goldin’in kendisinin de dahil olduğu kahramanlar arasında, aşk ve kayıpla dolu samimi anların yakalandığı 1979 yılında New York gece hayatını odağına alarak sunmuş olduğu “The Ballad of Sexual Dependency” adındaki slayt gösterisi de Stedelijk de yer alıyor. Sergide, Nan Goldin’in binlerce fotoğrafı müzik, seslendirmeler ve arşiv malzemeleriyle birleşerek, izleyiciye sadece bir fotoğraf değil, aynı zamanda bir hikaye anlatımı sunuyor. 

Nan Goldin’in zengin ve insan hayatına dokunan sanatını keşfederken duyguların ve birlikteliğin gücünü keşfetmek için 28 Ocak tarihine kadar Amsterdam’daki Stedelijk Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS