“Virgil Was Here”: Virgil Abloh’un Yaşamı, Son Louis Vuitton Show’u ile Kutlandı

FashionDecember 1, 2021
“Virgil Was Here”: Virgil Abloh’un Yaşamı, Son Louis Vuitton Show’u ile Kutlandı

Louis Vuitton, 28 Kasım günü aramızdan ayrılan Virgil Abloh’un anısını Miami’de düzenlenen Spring/Summer 2022 Menswear koleksiyonu ile yaşattı. “Virgil Was Here” isimli defile Miami Marine stadyumunda gerçekleşirken, Off White’ın kurucusu ve Louis Vuitton kreatif direktörü Abloh’un markaya olan katkıları da bu şovda onurlandırıldı.

Kanye West, Kim Kardashian West, Bella Hadid, Pharrell, Rihanna, ASAP Rocky ve Abloh’un hayatı boyunca dokunduğu sayısız isim, tasarımcıyı anmak için toplanırken, Miami’den canlı olarak yayınlanan defile oldukça duygu yüklü anlara sahne oldu. Profesyonel hayatındaki son isteklerinden biri de hırslı çalışma etiğini sürdürerek bu defileyi bitirmek olan Abloh’un ses kayıtlarının eşlik ettiği şovda, tekrarlanarak gösterilen kırmızı hava balonu görselleri, tasarımcının ölümden sonraki hayata uğurlanışını simgeliyor.

Koleksiyonunda farkı artistik disiplinlerden etkilenen Abloh, 1969’da çıkan ve hiphop kültüründe sayısızca kullanılan “Amen Break” isimli davul solosundan ilham alıyor. “Çağdaş yaratıcılığın sahiplenilmesi miti” üzerinden kurgulanan koleksiyon, defilede kullanılan soundtrack ile desteklenerek, kıyafetlerin tekrarlanması ve tasavvuruna odaklanıyor. Moda için genişleme ve yeni konseptleri keşfetme temaları zaten hali hazırda erkek giyiminde yankılanırken, özel dikim takımlar geleneksel bir tat veriyor, spor takımlar ve Nike sneaker işbirliği ise daha çok streetwear modasına atıfta bulunuyor. Elbiseler ve etekler ile de aynı zamanda gender fluid bir bakış açısı kucaklanıyor. Bu elementlerin koleksiyon boyunca tekrarı, Abloh’un sürekli olarak konseptleri tasarım ile birleştirme kabiliyetini bize yansıtılıyor. 

Modeller defilede yerini almadan önce konuşma yapan Louis Vuitton’un CEO’su Michael Burke, yoğun duygulardan sesi çatallaşırken, Virgil ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi: 

“Bu yoğun olarak etkileyici defilede, Virgil ile üç sene önceki konuşmamızda ortaya çıkan bir fikrin doğuşunu göreceksiniz. Defile, geleneksel büyüme kurgusu üzerine temelleniyor ama tabiki konu Virgil olunca, konsept 21. yüzyıl için yeniden şekillendirildi ve bunu yaparak kendi eşsiz yetenek ve vizyonunu tekrar bize sunma imkanı buldu. Bu büyüme kurgusu Virgil için önemliydi çünkü genç jenerasyonları güçlendirmek ve onlara ilham olmak onun kimliğini tanımlıyordu. Sahip olduğu platformu sınırları aşmak ve yeni kapılar açarak kreatif tutkularına ışık tutmak için kullandı ve bu sayede herkesin bu yaratılan dünyayı hayal etmesini değil, aynı zamanda o hayali dünyayı gerçekliğe dönüştürmesini sağladı.”

Loş ışık eşliğinde modeller yürümeye başlarken, soundtrack ile uyumlu bir şekilde sunulan neşeli arketipler, belki de koleksiyondaki her parçanın Virgil Abloh elinden çıktığı son seferdi. Orada olan ve defileyi uzaktan takip eden herkes için büyük bir ilham olan Abloh, şüphesiz ki tasarım kabiliyeti ve felsefesi ile çağdaş modanın esaslarından biri olarak daimi yerini aldı. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS