Wes Anderson’dan Asteroid City

Arts & CultureJuly 26, 2022
Wes Anderson’dan Asteroid City

Yönetmen Wes Anderson’ ın sinematografisine eklenecek olan yeni filmi “Asteroid City” olarak açıklanırken; Anderson yapımlarında görmeye alışkın olduğumuz insanlık hikayeleri bu sefer her zamankinden daha görkemli bir ensamble cast ile karşımıza çıkacak.

Asteroid City, Wes Anderson’un bildiğimiz en son projesi. Geçtiğimiz aylarda yönetmenin çekimleri tamamlanan “The Wonderful Story of Henry Sugar” filminin, Netflix ile ilk iş birliği olduğunu paylaşmıştık. Asteroid City’nin ise çekimleri tamamlanarak post-prodüksiyon aşamasına geçtiği duyumlar arasında. Peki Asteroid City’den ne beklemeliyiz?

Estetik, simetrik, absürt ve sanat değeri yüksek olarak tanımlayabileceğimiz Wes Anderson evrenine en son French Dispatch ile şahit olmuştuk. Yönetmenin filmlerinde sıklıkla çalışmayı tercih ettiği oyuncu kadrosunu, bir gazetenin içerisindeki kısa hayat hikayelerini canlandırırken gördük. Asteroid City ise hayatın anlamına yönelik şiirsel bir meditasyon olarak tanımlanıyor. Filmin konusu ise 1950’lerde, ABD’nin bir çöl kasabasında geçiyor. Ülkenin dört bir yanından öğrenciler ve velilerinin Junior Stargazer adlı bir kongre için bir araya geldiği filmde ise rekabet, komedi, dram, romantizm ve insaniyete yönelik her konuyu bulabileceğiz gibi duruyor. Filmin merakla beklenen kadrosundaki isimler de netliğe kavuşurken, ilk kez Wes Anderson yapımında yer alacak Tom Hanks ve Margot Robbie’nin yanı sıra, Jason Schwartzman, Ed Norton, Scarlett Johansson, Jeffrey Wright, Bryan Cranston, Liev Schreiber, Hope Davis, Stephen Park, Rupert Friend, Maya Hawke, Steve Carell, Matt Dillon, Hong Chau, Willem Dafoe, Tony Revolori, Jake Ryan, Grace Edwards, Aristou Meehan, Sophia Lillis, Ethan Lee, Jeff Goldblum, Rita Wilson ve birçok isim daha yer alacak. 

Madrid’in 50 km dışında yer alan İspanya’daki Chinchón kasabası’nda çekime başlayan yapım, eski western atmosferini yansıtan bir sette geçiyor. 2023 yılında gösterime girmesi planan filmde Focus Features ile çalışan Anderson, 2012 Oscar adaylı Moonrise Kingdom yapımında da Focus ile iş birliği yapmıştı. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS