What is more expressive now?: Artem Shumov

FashionMarch 25, 2019
What is more expressive now?: Artem Shumov

Her günü yaratarak geçirmeyi düşleyen bir vizyon… Farklı kültürleri tecrübe etmek ve özgün kimlikleri anlamak…

Artem Shumov, ilham veren bir tasarımcının nasıl kendisi olarak kalabileceğini gösteriyor. “Çevremdeki her şey bana ilham veriyor” diyor Shumov; kendine sürekli “Ne daha önemli?” ve “Ne daha pahalı?” sorularını soran birini düşünün… St. Petersburg’dan Şangay’a hayal gücünüzü tetikleyen hikayeler yaratıyor. Ve şimdi onunla birlikte bu serüvenin tadını çıkartma sırası sizde!

Q1: Dünya şu an çok transparan. Bu yüzden kim olduğunu anlamak çok önemli.
Artem Shumov nasıl oluştu?

Tasarımcı olmaya 4 yaşımda karar verdim. Anaokulunda bir kıza aşıktım. Kızın, üzerinde kıyafet olmayan bir Barbie bebeği vardı. Ben de ilk elbisemi bu bebek için diktim. O andan itibaren tasarımcı olmak istiyordum.

Markanın ve estetiğinin arkasındaki hikaye nedir?

Konfor ve sadelik benim için en önemli. Kıyafetleri, fiziksel ve ruhsal olarak rahatlatıcı yapmak için çabalıyorum. Etrafımızı bir çok şey çevreliyor. Çevremizde bir çok şey gelişiyor. Bu yüzden, kıyafetleri bu stilde yapmaya çalışıyorum. Şu an için spor-şık dediğimiz kavram benim estetiğimle örtüşüyor.

Markanı oluşturduktan sonra nasıl büyüdün?

Moda sonsuzdur. Her zaman modadan bir şeyler öğrendim. Moda; sosyoloji, sanat teorileri, vücut yapısı, sipariş üzerine terzilik, toptan üretim, ekonomi ve pazarlama gibi alanların birlikteliği. Moda her yerde, bu alana tutkum da bu yüzden.

Her şeyin birbirine bağlı olduğu dijital dünyada; bireysel sesinin olması her şeyden önemli mi?

Sanırım öyle. Mahremiyet ve sanat her şeyden önemli. Dünya şu an çok transparan. Bu yüzden kim olduğunu anlamak çok önemli. Özgün bir sese sahip olmak çok önemli.

Nelerden ilham alıyorsun?

Çevremdeki her şeyi incelemeye çalışıyorum. Benim ilhamım bu. Koleksiyonlarımı genelde o anki koşullarımdan yola çıkarak oluşturuyorum. Bunun müşterilere karşı daha dürüst olduğunu düşünüyorum.

Rusya ve genç kültür hakkındaki düşüncelerin neler?

Değişim zamanı. Jenerasyonlar değişir. Bu Rusya ve tüm dünya için oldukça ilginç bir dönem. Benim jenerasyonumun ebeveynleri çok çok zor zamanlardan geçtiler. Çocuklarını besleyebilecek parayı kazanabilmek için hayatta kalmaya çalıştılar. Kendileri için değil, çocukları için. Çok küçüktüm, ama hatırlıyorum… Bu yüzden benim jenerasyonum aksiyon alma konusunda çok cesur değil. Bir sonraki nesil hayatta kalmanın ne demek olduğunu bile bilmeyecek. Daha iyi bir yaşam istiyorlar ve güçlü bir jenerasyonlar. Umarım öylelerdir.

Kültürel geçmişin tasarımlarını nasıl etkiliyor?

Rus kültürü gerçekten çok derin. Birbirinden farklı dönemler yaşadık. Bu ilhamımın en büyük unsurlarından biri. Ama daha çok Rusya’nın nasıl bu kadar farklı insan, kültür ve dini birleştirdiğiyle ilgileniyorum. Komşularınızla beraber bir apartmanda yaşıyorsunuz. Bazıları yüksek sesle müzik dinliyor, bazıları ağır kokan yemekler pişiriyor ve siz de aynı evde yaşıyorsunuz, bu yüzden hoşgörülü olmalısınız. Rusya birbirinden tamamen farklı komşularla çevrili. Iskandinavya, Avrupa, Asya, Katolikler, Müslümanlar, Budistler, gelişmiş ülkeler, geleneksel ülkeler. Bu karışım aynı anda hem çok fazla zorluğu hem de çok fazla düşünceyi beraberinde getiriyor.

Sen Şangay’da yaşıyorsun ve markan St. Petersburg menşeili. Bu iki farklı şehrin ruhlarını nasıl birleştiriyorsun?

En başında çok zordu. Çünkü İskandinav tasarımlarına alışkındım. Sanırım, düz siyah bir palto ana karakterdi. Fakat Şangay daha şaşaalı, daha hızlı. St. Petersburg’dan oldukça farklı bir şehir. Rusya ve Çin kültürüne saygı duyuyorum. Saygı duymak ve kabullenmek çok önemli.

Günümüzde genç bir markanın kendisini kanıtlaması için ne gibi karakteristik özelliklere sahip olması gerekir?

Kişilik. Lütfen hızlı para için acele etmeyin.

Markanın ruhunu tanımlayacak bir görsel?

Kendini bulmuş bir insan.

Eğer bu cümleyi tamamlayacak olsaydın; Moda bugün ……….

Sanattır.

Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS