“WHO IS SABATO DE SARNO? A GUCCI STORY”, Baciami Ancora!

Arts & CultureMarch 16, 2024
“WHO IS SABATO DE SARNO? A GUCCI STORY”, Baciami Ancora!

Hayatının en önemli hikayesini anlatmak için ne kadar vakit gerekir? 18 dakika yeterli mi? Bazen duygularını kontrol etmek değil, onların kontrolu altına kendini bırakmak gerekir. Sabato De Sarno, hayatında sadece bir kez karşılaşabileceği duyguların karşısında. İlk defilesinin sahne arkasında beklerken yarattığı dünyayı bütün gerçekliğiyle karşısına alıyor. Gucci kendini yeniden yaratmak üzere.

Bir dönüm noktasındayız. Oldukça İtalyan bir dönüm noktası. Gucci yeni gözleri var, Sabato De Sarno’nun gözleri. Ev’in derin arşivlerine ve Sabato’nun duygusal dünyasının içine doğru ilerliyoruz. İlk koleksiyon, ilk kelime, ilk renk: “Rossa Ancora”. Derin bir kırmızılığın içinde tutkular ile ilgili bir hikaye dinliyoruz. 

Tasarımcı ilhamını derin, bir o kadar da sıra dışı yerlerde buluyor. Kelimeler ve onların anlar üzerindeki etkisi… İfade etmenin içindeki güçten besleniyoruz. “Rossa Ancora” da tamamıyla bu gücü anlatıyor. Sabato için “Ancora” daha fazlasını istemek demek. Bu kelimeyle olan ilişkinden ise şöyle bahsediyor: “Sevdiğin ve sevmeye devam etmek istediğin bir şey. Birisini öptüğünde ve bu andan keyif aldığında şöyle dersin: Bacilli Ancora”. 

Gelelim kırmızıya. Hikayemiz bizi Floransa’ya, Gucci arşivlerine taşıyor. Sabato, arşiv araştırması sırasında içinde kırmızı astarlı bir “Jackie Bag” ile karşılaşıyor. Basit şeyler, küçük detaylar ve küçük bir kırmızı iplik; ilham ile gerçeği birbirine dikiyor.

Belgeselin kurgusu içinde duygusal bir anlatı izliyoruz. Yaşananların tüm romantikliğini ekrandan hissetmek mümkün. Anların içinde kırılıp yine anların içinde heyecanlanıyoruz, adeta uzun metrajlı bir film hissiyatında. Tıpkı Sabato gibi mükemmel bir odak içindeyiz.

Işıklar kararıyor, derin bir nefes… Defile başlamak üzere. Modeller adımlarını atarken; dans eden, gülen, ağlayan bir Sabato görüyoruz. Hoparlörlerden “Mina – Ancora, ancora, ancora!” şarkısının yeniden düzenlenmiş bir versiyonunu duyuyoruz. Vizyonu hayal ettiğinden bile daha duygusal, daha güzel bir şekilde bir araya geliyor.

Bir hikaye anlatmak için 18 dakika. Sabato’nun inşa ettiği eve ilk tuğla yerleşiyor. Yüzyıllık bir temel üzerine, kendi gibi hayalperestlerin üzerine, sarının, yeşilin ve şimdi de Ancora Rossa kırmızısının üzerine… Yeni bir sayfadayız, Gucci hala kökenlerini konuşuyor, bu sefer Sabato’nun sözleriyle.

Author: TUNGA YANKI TAN

RELATED POSTS