Yeni Bir Lexus Kimliği: LBX 

DesignJanuary 3, 2024
Yeni Bir Lexus Kimliği: LBX 

İspanya’nın bilim ve sanat şehri Valensiya’da Lexus’un yeni modeli LBX ile tanışıyoruz. Lexus’un premium B SUV segmentini yeniden tanımladığı LBX aynı zamanda lüksü kişiselleştirmenin vizyonunu somutlaştırarak, otomobil tasarımında estetik bir devrim gerçekleştiriyor.

LBX, segmentinin lüks algısını baştan aşağı değiştirirken, aynı zamanda Lexus’u da yeni bir segmente sokuyor. Giriş seviyesinden başlayarak en üst donanıma kadar devam eden klasik ürün gamı yaklaşımı kalıplarını kıran LBX’te, herkesin yaşam tarzına ve tercihlerine uyum sağlayacak ürün gamı, giriş seviyesine ek olarak dört “atmosfer” modeliyle tanımlanıyor. Elegant ve Relax, rafine bir hisse odaklanırken Emotion ve Cool ise daha sportif, daha dinamik bir karakterle öne çıkıyor. LBX’in her bir modeli, farklı tiplerdeki zevke sahip müşterilerin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanıyor. Önceki modellerden daha kompakt dış boyutlara sahip olan LBX, kaslı ve güçlü tasarımıyla göz kamaştırırken, Lexus, tamamen yeni LBX modelini geliştirirken markanın yeni tasarım kimliğini de ortaya koyuyor. Radikal bir tasarıma sahip tam hibrit LBX, ilk bakışta kullanıcılarıyla duygusal bir bağ kuracak şekilde oluşturuldu. 

LBX, ilk kez GA-B global mimari platformunun bir varyasyonu üzerine inşa edilen bir Lexus modeli olma özelliği taşırken, bu platform, alçak bir ağırlık merkezi, yere sağlam basan lastikler, etkileyici viraj kabiliyeti ve üst düzey gövde sağlamlığı sunarak bir otomobilden beklenen gereksinimlerini karşılıyor. Sürücü ile otomobil arasında doğal bir iletişimi sağlamak amacıyla geliştirilen Lexus Sürüş İmzası’ndan ödün vermeyen model, eğlenceli sürüş karakteri sunuyor. Baş Mühendis Endoh, otomobilin kompakt boyutunu ve hafifliğini en iyi şekilde kullanarak sürücü ile otomobil arasında bir bütün olma duygusunu maksimize etmek için çalıştıklarını belirtirken, markanın imza haline gelen ön panjur tasarımı da yeniden yorumlanıyor. Kendi kendini şarj eden yeni nesil hibrit teknolojisine sahip olan model, lüks tasarımını, multimedya ve son teknoloji güvenlik sistemleriyle tamamlıyor. Tasarım sürecindeki ana hedef olan resmiyetten çok rahatlık sunan, anında bağ kurulabilecek, çaba göstermeksizin kendine özgü tarzını ortaya koyan bir otomobil yaratma isteği de başarıya ulaşıyor. Lexus tasarımcıları, LBX modelinde daha üst segment modellerin atmosferini yansıtan sade ve rafine bir kabine imza atarken, otomobilin kabinindeki akıcı tasarım, ferah bir atmosfer ve teknoloji dikkat çekiyor.

Lexus, LBX modelini şehrin hareketli yaşam tarzını yansıtan teknolojik özelliklerle tasarlarken aynı zamanda sürdürülebilir bir yaklaşım da ortaya koyuyor. LBX’in ön farlara entegre edilen kesintisiz ve çerçevesiz ön panjuru, spindle gövde tasarımı ile birleşerek dinamik bir duruş sergilerken, Lexus’un her modelinde olduğu gibi LBX modelinde de sürüş keyfine büyük önem veriyor. LBX, Lexus’un yeni nesil kendi kendini şarj eden 1.5 litrelik üç silindirli motoru içeren hibrit sistemiyle donatılırken, verimliliği artırmak amacıyla tasarlanan daha kompakt hale getirilen tam hibrit sistemiyle sınıfında rekabetçi bir konuma geliyor.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS