Yükselen trend: TIE-DYE

FashionApril 16, 2020
Yükselen trend: TIE-DYE

Sosyal mesafeyi koruduğumuz ve evlerden çıkmadığımız bugünlerde, yapabileceklerinizin tükendiğini sanmayın. “Bugün ne yapabilirim, nasıl zaman geçirebilirim?” dediğinizi duyar gibiyiz. Kitap okumak, film izlemek, resim çizmek ve spor yapmaktan belki sıkılmış olabilirsiniz fakat bizim size başka bir önerimiz var!

Kendall Jenner, Madelaine Petsch, Lili Reinhart ve daha birçok kişinin karantinada vakit geçirmek için tie-dye yaptığına şahit olduk. Peki nedir bu tie-dye? Türkçe adıyla batik boyama, düz bir kumaş üzerine desen oluşturmak üzere yapılan bir boyama işlemi. Sıkılmış olduğunuz, eskidiğini düşündüğünüz veya onsuz da yapabilirim dediğiniz (sevdiğiniz de olabilir tabii ki) herhangi bir tişört, sweatshirt, eşofman altı veya bir bez çantayı (siz ne isterseniz) farklı bir hale getirebilirsiniz. Madelaine ve Lili’nin yaptığı gibi evcil hayvanlarınıza da kıyafet tasarlayabilirsiniz! Hem eğleneceğiniz hem de sonunda severek kullanabileceğiniz bir ürün ortaya çıkaracağınız bu aktivite umarız sizin de hoşunuza gider.

İhtiyacımız olan şeyler çok basit:
Kumaş boyası
Boyamak istediğiniz kıyafet/bez çanta/çorap/kumaş parçası (her şey olabilir)
Lastik veya ip
Eldiven
Streç film

Nasıl yapıyoruz?
Boyamak istediğimiz tişörtü orta kısmından dairesel bir şekilde sarmal hale getiriyoruz. Daha sonra lastik veya ip yardımı ile oluşturmak istediğimiz desenin ne kadar detaylı olacağına göre bağlıyoruz. En az üç lastik kullanarak yaptığınızda bile 6 bölme oluşuyor ve dilimlenmiş pasta görüntüsü elde ediyorsunuz. Bu aşamadan sonra boyamaya geçebilirsiniz. Oluşturduğunuz bölmeleri farklı renklerde dilediğiniz gibi boyayabilirsiniz. Renkleri katmanlı bir şekilde uygulamayı düşünüyorsanız eğer önce açık renklerden başlamayı unutmayın! Boya işleminden sonra tişörtü streç film ile sarabilir veya naylon torbanın içine koyup beklemeye bırakabilirsiniz. Tişörtü bu şekilde 6 ile 8 saat arası bekletin. Aslında ne kadar fazla bekletirseniz o kadar iyi sonuç alırsınız, bu saatlere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Tişörtünüzü beklettikten sonra lastik ve ipleri üzerinden çıkararak önce soğuk suyla muslukta daha sonra da çamaşır makinesinde tek başına yıkıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz.

Hala kafanızda oturmadı mı? Uygulama sürecini biz de Wikihow üzerinden öğrendik, o yüzden daha fazla desen ve detay için mutlaka buraya göz atmanızı tavsiye ederiz.
Evde kalın ve olabildiğince tadını çıkarın!

Kendall Jenner’ın tie-dye denemesi.
https://www.instagram.com/tv/B8J4_8UArxF/?utm_source=ig_web_copy_link
Author: İrem Atayık

RELATED POSTS