16. İstanbul Bienali: Yedinci Kıta

NewsJune 6, 2019
16. İstanbul Bienali: Yedinci Kıta

Nicolas Bourriaud küratörlüğünde gerçekleşecek olan 16. İstanbul Bienali 14 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Tersane İstanbul, Pera Müzesi ve Büyükada’da meraklılarıyla buluşacak. 

İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda gerçekleşecek olan bienal, başlığını okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına bilim çevrelerinin verdiği isimden alıyor. Bienal sergileri, gerçek bir kıta olmaktan çok hayali bir nesne ve insanlığın yeni durumuna dair bir metafor olarak görülebilecek bu olguyu keşfetmek için yola çıkıyor. Bienal, insanların sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji veya arkeolojinin araçlarıyla bakan güncel sanat çalışmalarına yer vererek sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açmayı hedefliyor.

Prof Dr. Laurent de Sutter, Prof Dr. Elizabeth Povinelli, Doç. Dr. Tobias Rees, Doç. Dr. Emanuele Coccia, Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan, Doç. Dr. Jennifer Deger, Doç. Dr. Jennifer Deger, Jeremy Narby, Ayşe Ceren Sarı, Serkan Kaptan, Yasemin Ülgen gibi gibi birçok sanatçı, yazar, antropolog, çevrebilimci ve bilim insanı kamusal programın katılımcıları arasında yer alacak. 

 

Author: Duygu Özen

RELATED POSTS