Oscar’a Geri Sayım Başlasın!

NewsFebruary 24, 2019
Oscar’a Geri Sayım Başlasın!

‘Academy Of Motion Picture Arts & Sciences’ sizin için bir şey ifade ediyor mu? Peki ya ‘The Oscars’ desek? 2013 yılında adı değiştirilen ödül gecesi ilk olarak 1929 yılında Hollywood Roosevelt Hotel’de gerçekleştirildi ve bundan tam 24 yıl sonra ise televizyon ekranlarında seyircisiyle buluşmaya başladı. Bu yıl 91.si düzenlenecek geceye saatler kala tarihinin en ikonik anlarıyla geri sayım yapıyoruz!

10- Marlon Brando
Sinema sektöründeki çoğu insanın hayallerini süsleyen bu ödülü reddetmek size de biraz imkansız geliyor değil mi? 1973 yılında ‘Godfather’daki rolüyle ‘En İyi Aktör’ ödülüne layık görülen Marlon Brando, yapılan Kızılderili katliamına dikkat çekmek için Kızılderili Sacheen Littlefeather’ı yerine konuşma yapması ve ödülü reddetmesi için göndererek ödülü geri çevirdi.

9 -Adrien Brody 

2003 yılında ‘En İyi Aktör’ dalında bu prestijli ödülün sahibi olan Adrien Brody’nin, ödülünü almak üzere sahneye çıktığında mutluluktan Halle Berry’yi öpmesi ise Oscar tarihinde hafızalara kazınan sahnelerinden.

8-Tarihin En İkonik Selfie’si

Ve ikonik selfie! 2014 yılında EllenDeGeneres’in deklanşöre basarak çektiği selfie dakikalar içinde milyonlarca beğeni almıştı. Angelina Jolie, Bradley Cooper, Kevin Spacey, Jared Leto, Meryl Streep, Julia Roberts, Lupita Nyong’o ve Brad Pitt’in karede olduğu fotoğraf, tarihin en çok konuşulan selfie’si olarak kalmaya devam edecek gibi duruyor.

7 –Jennifer Lawrence,

Oscar tarihinin en çok konuşulan isimlerinden biri desek yeridir. 2013/2014 yıllarında sahnede ve kırmızı halıda düşüşleriyle ve 2018 yılında salonda kestirme yolu tercih edip koltukların üzerinden atlayarak yerine geçmesiyle ün salmış Lawrence, geceye katılan en çılgın isimlerden biri! 

6- Neil Patrick Harris

2015 yılında sunucu olan Neil Patrick Harris’in bir Birdman parodisini canlandırmak istemesiyle sahneye beyaz iç çamaşırıyla çıkması, tüm izleyicilerde şok etkisi yaratmıştı! Muhteşem oyunculuk yeteneği ve cesur tavırlarıyla Harris, bu görev için biçilmiş kaftan.

6- Lady Gaga, Till It Happens To You

2016 yılında Lady Gaga’nın cinsel istismara uğrayanlara ithaf ettiği ‘Till It Happens To You’ şarkısı, yaşattığı duygusal anlar ile Oscar sahnesinin unutulmaz performanslarından biri oldu.

4 – Leonardo DiCaprio ve Beklenen An 

Fakat bu yıl şahit olduğumuz başka bir olay vardı ki, herkese ‘Sonunda!’ dedirtti. Yıllardır sebebini bilmediğimiz ve oldukça garipsediğimiz bir şekilde aday olduğu dallarda hiç ödül alamamış olan Leonardo DiCaprio, 88. Akademi ödüllerinde The Revenant’taki rolüyle aday gösterildiği ‘En İyi Aktör’ dalında heykeline kavuştu.

3 – Mavi Kurdele 

‘Mavi Kurdele’ 2017 yılının en dikkat çekici aksesuarıydı. Amerikan Sivil Haklar Sendikası’nın özgürlük, adalet ve eşitlik kavramlarına dikkat çekmek için başlattığı bu kampanyaya birçok ünlü kıyafetine iliştirdiği mavi kurdele ile destek verdi.

2- Oops

2017 aynı zamanda Oscar tarihinde bir ilke imza atılan yıldı. Ilk defa sahnede bir ödül yanlış anons edildi! Sıra ‘En İyi Film’ kategorisine geldiğinde, ödülü vermek üzere sahneye çıkan Warren Beatty ve Faye Dunaway coşkulu bir şekilde ödül sahibi olarak ‘La La Land’i anons etti. Fakat ödülün asıl sahibi ‘Moonlight’tı… Durumu ödül konuşması esnasında farkeden Oscar ekibi, yapımcı Jordon Horowitz’in konuşmasını yarıda keserek asıl kazananı anons etti.

1 – Geri Sayım Başladı! 

2019… Son zamanlarda adından çok söz ettiren ikili Lady Gaga ve Bradley Cooper’dan bir performans beklediğimiz gecede, bakalım bizi başka neler olacak. Birbirinden iddialı adaylarıyla birkaç saat içinde bizleri ekran başına kitleyecek tören için heyecanımız dorukta!

Author: Burcu Ece İlgü

RELATED POSTS