2020’ye Veda Ederken Spotify’ın Enleri

NewsDecember 1, 2020
2020’ye Veda Ederken Spotify’ın Enleri

2020 hepimiz için kendimizle baş başa kalma fırsatlarının zorunluluğa dönüşğü zorlayıcı bir yıl oldu. Dış dünyadan zorunlu soyutlanışımız bizi müziğin sıcak kollarına doğru iterken Spotify en çok kullandığımız uygulamalardan biri haline geldi.

Spotify 2020 özeti Türkiye’deki herbir kulaklığın ve hoparlörün bu kalıp dışı sene boyunca seslendirdiği parçaları ve podcastleri gözler önüne seriyor. Bugün açıklanan bu liste hem ülkemizde hem de dünya genelinde toplam 320 milyon insanın en çok dinlemeyi tercih ettiği sanatçı, albüm, şarkı, çalma listesi ve podcastlerini ortaya koymakla beraber müzik dünyasındaki üretimin hangi şartlar altında olursak olalım devam edeceğinin ve müziğin hayatımızdaki sarsılmaz konumunun kanıtını sağlamlaştırma görevi üstleniyor.

Dünya genelinde 8.3 milyon dinlenme ile Porto Riko’lu rapçi Bad Bunny Spotify’da 2020 yılının en çok dinlenen sanatçısı oldu. Bad Bunny’nin ardından Drake gelirken, 2020 yılında dünyada en çok dinlenen üçüncü sanatçı J Balvin oldu. Dördüncü sıraya yerleşen Juice WRLD’ü ise The Weeknd takip etti.

Türkiye’de 2020 yılının en çok dinlenen sanatçısı üste üste üçüncü kez Ezhel olurken, ikinci sıraya yerleşen Sezen Aksu, TOP 5 sanatçı listesindeki tek kadın ve tek pop sanatçısı oldu. Türkiye’de en çok dinlenen üçüncü sanatçı Murda olurken, Sagopa Kajmer dördüncü, Patron ise beşinci sıraya yerleşti. Türkiye’nin TOP 10 sanatçı listesinde rap müziğin ağırlığı hissedilirken, pop müzik de Sezen Aksu’nun yanı sıra, Zeynep Bastık, Emir Can İğrek gibi isimlerle TOP 10 sanatçı listesindeki yerini aldı. Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Dolu Kadehi Ters Tut gibi indie gruplar da 2020 yılında Türkiye’nin en çok dinlenen 10 sanatçısı arasında yer aldı. TOP 10 listesindeki sanatçıların tamamı Türk sanatçılardan oluştu.

En çok dinlenen müzik gruplarında ise hem sanatçı sayısı hem de dinlenme oranı açısından 2020 yılında yükselişe geçen indie müzik türü dikkat çekti. 2020 yılının en çok dinlenen 10 müzik grubu arasında 5 indie grubu yer aldı.

Dünyayı hakimiyeti haline almış rap furyası ülkemizde de dikkat çekici ölçüde göz önündeyken indie tarzına olan alışılmadık ilgi ülkemizin müzik eksenini alternatife doğru sürüklemekten geri kalmadı. İnsanların gerek politik iklim gerekse evrensel zorluklara karşı içlerinde barındırdıkları agresife kayan ruh durumları rapin popülerleşmesine zemin hazırlarken samimiyete olan özlem indie türünün insanın kalbine dokunan şarkı sözleri ve yumuşak tınılarıyla bu seneki özette üst sıralara yerleşmesini açıklayıcı bir niteliğe büründü.

2020 yılının Spotify tarafından hazırlanan en popüler editoryal çalma listesi 27 milyondan fazla takipçi ile dünya genelinde Today’s Top Hits olurken, Hot Hits Türkiye ise Türkiye’deki en popüler editoryal çalma listesi olarak öne çıktı.

Daha fazla bilgi için For the Record podcast yayınının son bölümüne göz atabilirsiniz.

Author: Sıla Demiral

RELATED POSTS