94. Akademi Ödüllerinden Ne Beklemeli?

NewsFebruary 15, 2022
94. Akademi Ödüllerinden Ne Beklemeli?

Hollywood’un en heyecanlı gecesi 27 Mart’a neredeyse bir ay kalmışken Oscar adaylarına göz atmanın tam sırası. 

Dijital platformların iyice ön plana çıktığı törende adaylara değinmeden önce kimlerin sunacağına bakalım. Bu seneki hostlar diğer senelere göre daha bir önem taşıyor. Nedeniyse 35 yıl sonra ilk defa üç sunucuyla karşılacağız. Sahnede üç kadın olarak tarih yazacak isimler ise Regina Hall, Amy Schumer ve Wanda Sykes. 

Don’t Look Up, Dune, Belfast, The Power of The Dog, Spencer… Bu isimlerin hepsini sadece 2021’de değil birkaç yıldır duyuyorduk. Gerek oyuncu seçimi gerekse senaryosuyla daha çekimler başlamadan milyonları radarına alan filmlerden adaylıklar açıklandı. İlk başlanması gereken filmse 12 adaylıkla gecenin en çok konuşan filmi olacak The Power of The Dog. Netflix’in yayın haklarına sahip olduğu filmin başrolünde Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst ve Jesse Plemons yer alıyor.  Aynı adı taşıyan romandan uyarlanan film, bazılarınca sanat filmi olarak görülüyor. Basit bir western filmi olmayan The Power of The Dog, gerilim ve psikolojik bir yapım. Netflix kitlesine uygun bir içerik çıkarmış mı tartışılır ama Akademi’den adaylık alabilmek için reçeteyi uygulamış görünüyor.  En iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo gibi birçok adaylığı bulunan film, 2022 Oscar Ödüllerinin en çok aday gösterilen filmi olarak tarihe geçiyor. 

En çok aday gösterilen film demişken en çok hayalkırıklığına uğratansa House of Gucci oldu. Oscar kampanyaları zalim olabiliyor. Lady Gaga’nın 6 ay boyunca aksan çalıştığı, “Father, Son, House of Gucci” repliğinin popüler kültürde yer edindiği, Al Pacino, Salma Hayek ve Jared Leto gibi dev isimlerin yer aldığı yapım sadece en iyi saç/makyaj ödülüne aday gösterildi. 

Don’t Look Up… Kimilerine göre şişirilmiş bir balon olan Netflix yapımı film Leonardio Dicaprio, Jennifer Lawrence, Jonah Hill, Meryl Streep, Cate Blanchett ve Timothée Chalamet gibi bir devler kadrosunu barındırıyor. Yönetmen Adam McKay’in iklim krizini hicvettiği film için incelemeler genellikle sertti ancak bu, filmin ödül tartışmasında kalmasını engellemedi ve Netflix’te izlenme rekorları kırdı. Genelin anlamadığı keskin bir hiciv olarak mı yoksa yeterince komik olmayan bir yapım olarak mı hatırlanacak onu gelecek yıllarda göreceğiz.  

Kim bilebilirdi ki Twilight’ın Bella’sı Oscar adayı gösterilecek? Oscar’ın yol haritası olarak nitelendirilen ve bize kimlerin kazanabileceğine dair göz kırpan BAFTA’da Kristen Stewart aday gösterilmemişti. İzleyici kitlesinin geneli Stewart’ın Diana performansını üst düzey bulsa da kadınlardaki favori Being The Ricardos filmiyle Nicole Kidman. 

Netflix adayı olduğu içerikler için ödül kazanır mı bilemeyiz ama şimdiden gecenin kazananı kendisi. Don’t Look Up, The Power of The Dog, The Mitchells vs. The Machines ve Tick, Tick, Boom!  filmleriyle toplamda 27 adaylığı elinde bulunduruyor. Bundan on yıl önceye gidersek Oscar Ödülleri alternatif platformların varlığını kabul etmeye karşı oldukça dirençliydi.

En çok ve en az aday gösterilen filmler arasındaki fark bu yıl daha da arttı. Dört Oscar adaylığı, herhangi bir sinema filmi için ortalama bir başarı olurdu. Ancak Licorice Pizza, Don’t Look Up ve Being The Ricardos, Dune ve The Power of the Dog’un çift hanelere ulaştı. Dune ise 1984’teki uyarlamasının tam aksine 10 Oscar adaylığıyla ödül törenine damga vurabilir. En iyi yönetmen kategorisinde Denis Villeneuve’ün olmaması sosyal medyada tartışmalara yol açmıştı. 

Akademi Ödülleri düşen izlenme oranlarını önlemek için harekete geçiyor. “Seyircinin Seçimi” olarak geçen yeni uygulamayla yılın en popüler filmi, Twitter kullanıcılarının oylarıyla belirlenecek. Twitter üzerinden #OscarsFanFavorite etiketi aracılığıyla aday gösterebilecek film için en geç 3 Mart 2022 tarihine kadar oy kullanmak mümkün. Ayrıca kazanan filmi öneren kullanıcılar arasınaki üç kişi törene davet edilecek. 

Ve son olarak erkek-kadın yönetmenler arasındaki eşitsizlikle her yıl gündeme gelen ödül töreninde bu sene sevindirici bir gelişme var. Jane Campion, En İyi Yönetmen dalında ikinci kez aday gösterilen ilk kadın oldu.  1993’te Piano ve bu yılın en çok aday gösterilen filmi The Power of the Dog için 2022’de bir kez daha aday gösterildi. Jane Campion ve Chloé Zhao’nun geçen yıl Nomadland ile elde ettiği başarı, kadın yönetmenler için heyecan verici olsa da yeterli değil.

Meraklısı için tüm adaylar Akademi Ödülleri’nin resmi internet sayfasında: https://www.oscars.org/oscars/ceremonies/2022  

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS