A Harmonious Cycle of Interconnected Nows

NewsDecember 21, 2023
A Harmonious Cycle of Interconnected Nows

Çevremizle iletişim kurma biçimimize meydan okuyan sanat eserleriyle tanınan Olafur Eliasson, Tokyo’da açılan Azabudai Hills Galerisi’nin açılışını “A harmonious Cycle of Interconnected Nows” sergisiyle yapıyor. 

Olafur Eliasson’un “A Harmonious Cycle of Interconnected Nows” sergisi, moleküllerden galaksilere ve evrenin kendisine mikroskobik ölçekten başlayarak her şeyin hareket halinde olduğu fikri etrafında şekilleniyor. Yavaşlıktan, derin zamandan be kuantum geometrisinin gizli yapılarından ilham alan çalışma, tekrarlanan geometrik modüllerden oluşuyor. Sanatçının sürdürülebilirliğe olan bağlılığının bir parçası olarak eserde, geri dönüştürülmüş metallerin dökülmesine yönelik deneysel bir teknik kullanılıyor. 

Sergiyle aynı isme sahip olan enstalasyon, dört adet karmaşık bir çokyüzlüler dizisinden yaratılmış dört adet 3 boyutlu heykelden oluşuyor. Geri dönüştürülmüş çinkodan yapılan spiraller, evrende bulunana hareketin tasviri için tek bir noktanın dinamik yörüngesini takip ediyor. Birbirine bağlı, çok yüzlü biçimli modüllerden oluşan karmaşık seri, ilmeklere ve kıvrımlara bölünürken; çok yönlü yüzeyleri dışarıdaki değişen güneşi nazikçe yansıtıyor. 5 metre tavan yüksekliği ve 20 metreyi aşan karanlık bir alanda yer alan Eliasson’un yerleştirmesinde strobe ışıkları ile aydınlatılan yörüngeler, su damlacıkları şeklinde hareket ediyor. Tüm bu eserlerin yanında  sergide, karmaşık bir şekilde kırılmış ışık yansımalarını içeren geometrik bir heykel olan firefly biosphere (falling magma star) da yer alıyor. Serginin küratörlüğünü ise Mami Kataoka ve Hirokazu Tokuyama üstleniyor. Sanatçının 2010 yılındaki “Your Split Second House” sergisindeki bir eserin yeniden canladırılmasını da bu sergi içinde yer alıyor. Sergiyi, 31 Mart 2024 tarihine kadar Azabudai Hills Galerisi’nde ziyaret edebilirsiniz.  

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS