Bu Sezonun Kazananı: Simon Porte Jacquemus

NewsJune 27, 2018
Bu Sezonun Kazananı: Simon Porte Jacquemus

Jacquemus’u ve markasını keşfederken kendinizi Fransa sahilinde bulabilirsiniz. Tasarımlarının taşıdığı kimlik adeta Simon Porte Jacquemus’un hayatından kesitler anlatıyor. Moda dünyasında büyük bir önemi olan LVMH Ödülü’nün 2015 yılında sahibi olan Jacquemus, ilk koleksiyonunu 2012 yılında kendi adını taşıyan markası ile moda dünyasına sergilemişti. O günden bu yana tasarımcı, zirveye çıkan basamakları teker teker tırmanıyor.

Paris Moda Haftası’nın gözdesi olan ve her koleksiyonu büyük ilgi gören Jacquemus, 2018 İlkbahar-Yaz defilesi bitiminde bir sürpriz yapıp, ilk erkek koleksiyonu üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Paris’te Erkek Moda Haftası kapsamı altında Güney Fransa sahillerinin büyüleyici şehri Marsilya’da ilk kez bu koleksiyonu gözler önüne sundu ve Paris Moda Haftasının favorilerinden biri oldu.

Jacquemus, ilhamını köklerini, borçlu olduğu Güney Fransa’dan alıyor ve bu etkileşim koleksiyonlarına bir hikaye anlatırcasına yansıyor. Paris Moda Haftasında İlkbahar-Yaz 2018 koleksiyonunu “La Bomba” etiketi altında bir video ile sunan tasarımcı; ilham perisi olarak kaybettiği annesini işaret ediyor. “French Island Girl” düşüncesi altında utangaç ve seksi bir görünümü davetlilere sunan tasarımcının en yakın arkadaşlarından biri olan Fransız “it girl” Jeanne Damas, Caroline de Maigret ve daha birçok kendine özgün ve otantik davetliler ön sırada yerlerini aldı. Jacquemus’un yenilikçi kimliği, Picasso Müzesi’nin yetkililerini de etkilemiş olsa gerek ki müze de defilenin ev sahibi oldu. Modern siluetleri ve kendine özgü çizgisi ile Jacquemus, moda dünyasında rüştünü çoktan ispatladı.26 Haziran’da moda haftasının en merak edilen ismi bu kez ilk erkek koleksiyonu için yeniden Runway’deydi.

La Godja ismi ile sunulan koleksiyon; özgünlüğün altını çiziyor. “Gadjo”, çingene dilinde hiçbir yere ait olmayan kimseyi, güney Fransa de ise delikanlı anlamlarını taşıyor. Defiledeki canlı ve denizin tüm mavi tonlarına sahip olan renklerden oluşan parçalar Jacquemus erkeğinin dünyasının kapılarını aralıyor. Jacquemus’un tanıttığı bu erkek, genç, dinamik ve bağımsız. Fransız tasarımcı, başka markaların kreatif direktörlük pozisyonu için teklif edilen milyon dolarlık ücretleri reddederek te markasının, sunduğu koleksiyon kadar bağımsız olduğunu gösteriyor. Bu ilgi çekici defilenin sonunda anlıyoruz ki Simon Porte Jacquemus’un fırtınası uzun süre devam edecek.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS