Cailee Spaeny wins Venice best actress for ‘Priscilla’

NewsSeptember 13, 2023
Cailee Spaeny wins Venice best actress for ‘Priscilla’

Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Sofia Coppola imzalı Priscilla filmi, başrol oyuncusu Cailee Spaeny’e En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı.

Başrollerini Cailee Spaeny ve Jacob Elordi’nin üstlendiği Priscilla filmi, yılın en merak edilen yapımlarından biri. Elvis Presley’nin eşi Priscilla’yı konu alan film, Elvis Presley’in 14 yaşındaki Priscilla ile bir Alman askeri üssündeki ilk karşılaşmalarından sert geçen ayrılıklarına kadar olan ilişkilerini anlatıyor. Filmde Mare of Easttown filminde de yer alan Cailee Spaeny ile birlikte, Euphoria ve Deep Water gibi projelerde yer alan Jacob Elerdi yer alıyor. 

Dünyanın en ünlü çiftinin çoğu zaman çalkantılı olan ilişkilerini ve evliliklerini tüm detaylarıyla gördüğümüz biyografi ve dram türündeki film, dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Yoğun ilgiyle karşılanan film, gösterimin ardından salonda dakikalar boyunca alkışlandı. Galadaki bu başarısını festivalin ödül töreninde de sürdüren Priscilla, 25 yaşındaki Cailee Spaeny’e Venedik’te ilk kez en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandırdı.

Venedik Film Festivalinin bu yılki edisyonunda ise En iyi yönetmene verilen “Gümüş Aslan” ödülüne de “Io Capitano” filminin yönetmeni Matteo Garrone, en iyi erkek oyuncu “Memory” isimli filmde gösterdiği performansla Peter Sarsgaard layık görüldü. Festivalde, jüri büyük ödülü Ryusuke Hamaguchi’nin yönettiği “Evil Does Not Exist” filmine, jüri özel ödülü “Green Border” filminin yönetmeni Agnieszka Holland’a verildi. 

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS