Diesel FW’24

FashionFebruary 22, 2024
Diesel FW’24

Yüksek gerilim, sert dokular, özgüven sahibi olmanın gücü Glen Martens’in kurguladığı bu evrende bizi karşılıyor. Diesel dünyasında anların nasıl yaratıldığına şahit oluyoruz.

Fiziksel yüzlerin dijital yüzlerle bakıştığı bir mekandayız, beton bloklar ve soğuk duvarların arasında   odağımızı toplayan tek bir nokta var: Podyum. Diesel bütün dikkati üzerine çekmeyi bildiğini bize hatırlatıyor, odada binlerce insan olsa bile. Cool olmayı kendine güvenmek ve kendi vücudunda rahat olmak olarak tanımlıyoruz, Glen bu tanımı ciddiye alıyor olsa gerek.

“Online toplantı” dijital olan ve gerçeği birbirine harmanlayan eşsiz bir tema olarak şov boyunca kendini gösterdi. Yüzlerle kaplı duvarlar ve aynı desenle kaplı giysiler, Glen bu koleksiyonda bir adım ötesini kurgulamış. Bağlanmak şov boyunca güçlü bir temaydı. Tartışılmaz bir nokta ise Diesel’in Instagram üzerinden yaptığı 2 günlük canlı yayın bize daha önce karşılaşmadığımız bir iç görü sundu, eforsuz ve cool bir şekilde.

Şovun başlarında düşük tempodayız. Odada yankılanan robotik bir sesle modellerin çağrıldığını duyuyoruz, neredeyse distopik bir bilimkurgu filmi gibi hissettiriyor. Ancak gerilim giderek artmaya devam ediyor ve Diesel’den alışık olduğumuz yüksek enerjili, dinamik bir şovun içinde kendimizi buluyoruz. Bilinmezlik kendini gerilime inanılmaz bir harmonide bırakarak bu şovda kendini gösteriyor.

Bütün bunlar yaşanırken 3D dokularıyla zarifçe akan kürkler gözümüze çarpıyor. Yüksek hacimli ve  doğal olarak akışkan ceketleri oluşturuyor kürkler. Kıyafetlerin hareketi özenle düşünülmüş. Glen Martens bu koleksiyonun kürasyonunu vücudun hareketlerine eşlik edecek şekilde planlamış olmalı. Hareketin içindeki her adım güçlü ve emin hislere sahip. Bu koleksiyon kesinlikle araya karışmak için değil, kalabalıktan ayrışmak için tasarlanmış!

Parlak metalik kotlar, kalın ve kaba denim, kabarık ve salaş ceketler Glen’in imzalı kıyafetlerin üzerinde çok belirgin bir şekilde mevcut. Aynı zamanda bu parçalara bakınca Diesel’in kökenlerine olan bağlantıları da sezmek mümkün. Çoğu look deri dokunuşlarıyla bir adım ileriye taşınmış, deri üzerinde keskin bir hava var diyebiliriz.

Mavi, turuncu, gri ve pembe koleksiyon boyunca oldukça belirgin. Aksesuarlar ve çantaların toprak tonlarındaki renklerinin eklenmesiyle, kolay sindirilebilir ve bir o kadar da zevkli bir paletin içinde buluyoruz kendimizi. Kedi gözü lensler, renkli göz makyajları şovun içinde çok Diesel hissettiren bir noktadan bir araya geliyor.

Author: TUNGA YANKI TAN

RELATED POSTS