Gucci’den Bitcoin Hamlesi

NewsMay 13, 2022
Gucci’den Bitcoin Hamlesi

Gucci bu ayın sonunda bazı mağazalarında kripto para ödemelerini kabul edecek olmasıyla furyaya nispeten geç katılsa da, sanal para birimine büyük bir geçerlilik kazandırdığı bir gerçek. Sanal para biriminin yanı sıra moda sektörü, kripto para birimlerinin bel kemiği olan blok zinciri teknolojisini de benimsiyor. 

Farklı sektörlerden birçok firma, Bitcoin başta olmak üzere para birimlerinin geleceği olarak görülen dijital paralara yatırım yapıyor. Düşük işlem ücreti ve merkezi olmayan sistemiyle kripto kullanımı şirketler için bir dizi fırsat sunuyor. Off-White bu trendi Nisan ayında yakaladı ve bugünlerde Gucci, müşterilerinin Bitcoin, Ethereum ve şaka amaçlı başlayan Dogecoin da dahil olmak üzere beş kripto para birimi ile ödeme yapmasına izin verdi. NFT sanat koleksiyonları ve ürün bilgilerini depolayan blok zinciri teknolojilerini giderek daha fazla kullanılıyor olsa da mağaza içi kripto ödemeleri hala yeni. Gucci, blok zinciri ve kripto ödemeleri de dahil olmak üzere Web3 teknolojilerinin erken benimseyenlerinden biri olarak kendini diğerlerinden net bir şekilde ayrılıyor. QR kodları yardımıyla kripto para ödemelerinin yapılabileceği yeni uygulama, ilerleyen zamanlarda diğer Gucci mağazalarına da sıçrayabilir. 

Kripto para birimlerinin kabul edilmesi iş dünyasını heyecanlandırsa da moda dünyası blok zinciri teknolojisine oldukça aşina. Nitekim sanal para birimlerinin yanı sıra sahte ürünlerin önüne geçmek amacıyla blok zincir teknolojisinden yararlanılıyor. Louis Vuitton, Bulgari ve Hublot markalarını elinde bulunduran Fransız grubu LVMH, geçtiğimiz sene Aura Blockchain Consortium’u kurarak lüks ürünlerin orijinallik bilgilerini ve detaylı üretim bilgisini tek bir sistemde müşteri için erişilebilir kılmayı amaçlıyordu. 

Biliyoruz, çoğumuz çağımızın yeni kavramlarına oldukça aşinayız hatta kimimiz tekrar tekrar duymaktan sıkıldık. 10 yıldan fazladır var olan kripto para pazarı pandeminin de etkisiyle muazzam bir şekilde büyüdü ancak geleceği hala aşikar değil. 2030’da pazarın üç kat büyüyeceği tahmin ediliyor. Mevcut ve potansiyel yatırımcıların çoğu için kripto, mali durumlarını idare etmek için yeni bir yol sunuyor ve birçoğu da kriptonun finansal özgürlüğünün onları geleneksel bankacılığın katılığından kurtardığını düşünüyor. Böylece merkezi olmayan “laissez-faire” tutumu gittikçe güçleniyor. 

Off-White’ın tüketici tabanının büyük bir kısmı 1981 ile 1996 yılları arasında doğanlar olan Y kuşağından oluşuyor. Bu, aynı zamanda kripto endüstrisinin en büyük destekçilerinden birine işaret ediyor. Stratejisinin yanı sıra şüphesiz moda sektörü yeni teknolojileri benimseyerek daha geniş bir müşteri kitlesini bünyesine çekiyor. 

Dolce & Gabbana, Adidas, Nike, Vans ve Balenciaga gibi popüler markalar da dijital dünyaya girdi. Digitalax, Red DAO, DRESSX ve Blanksoles gibi kripto moda markalarıyla rekabet etmek için kaçınılmaz hamle Gucci’den sonunda geldi. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS