KITH & KID: Eski Fotoğraflarla Yeni Anlamlar Yaratmak

Arts & CultureNewsOctober 7, 2019
KITH & KID: Eski Fotoğraflarla Yeni Anlamlar Yaratmak

Sanatın da dijital olanının makbul olduğu günümüzde ilk solo sergisini analog işleriyle açan Melih Çebi, nostaljiye olan muzır yaklaşımı ve karakteristik bir stile sahip çizimleri ile radarımıza takılıyor. Yüksek sanat cephesinde yeni bir şey yok; şimdi gündemi bağımsız tasarımcılar, lowbrow (sığ sanat) hareketi ile belirliyor!

Sahaflarda eskimiş kitap kokusunu içimize çekerken kapıya yakın bir yere ya da tezgahın bir köşesine konumlanmış, eski bir kutuda yer alan siyah beyaz fotoğrafları da hüzünlü bir şekilde göz ucuyla sezeriz. Fotoğrafları bu dükkandaki, bu küçük kutuda satılık bir obje olmaya getiren süreci düşünmek bizi ilk etapta hüzünlendirebilir. Gözümüzün takıldığı bir tanesine daha da dikkatli bakma dürtüsü, merakımızla bir araya gelerek bizi kışkırtır ve fotoğrafı elimize almamızla fotoğraftaki insanların ifadelerine anlamlar yüklemeye, onların hikayelerini kafamızda kurmaya başlar, öznelerin dışına çıkarak fotoğraftaki mekanı tahmin etmeye çalışırız. İlk başta hüzünlendiren, sonrasında meraklandıran ve en sonunda yaratıcılığımızı kışkırtarak hikayeler oluşturmamızı sağlayan bu deneyim, 2015 yılından beri Melih Çebi’nin pekala rutini olmuş olabilir. Çünkü serbest illüstratör ve sanat yönetmeni olarak üreten Melih Çebi, bir süredir topladığı bu siyah beyaz fotoğraflar ile çalışıyor. Geçmişe ait oldukça ilginç anları donduran bu fotoğraflara akrilik boya ile müdahale ediyor. Özellikle öznelerin ifadelerinde kendine has çizgisi ile yaptığı müdahalelerin görsel olarak yapı bozumsal bir dokunuşa dönüştüğünü iddia edebiliriz. Bir şeyi parçalamak kadar ona getirdiğimiz yeni anlamlar ve varsayımlar da bize özgü ve kesinlikle önem taşıyan eylemlerdir. Melih Çebi bunu pop sürrealizm akımını takip eden serisiyle ustaca yapıyor.

Kith&Kid adını verdiği uzun soluklu projeyi onu yapış biçiminde olmasa da sunuş biçiminde jenerasyonunu yakalayarak ilk olarak Instagram’da aynı isimli bir hesapta yayınlamaya başlayan Melih Çebi’nin bu orijinal işlerini 30 Ekim’e kadar Atatürk Oto Sanayi’de konumlanan gastronomi dünyasının deneysel cool çocuğu Markus Ribs’de görebilirsiniz.

Author: Dilan Saray

RELATED POSTS