Luna Luna Amusement Park Reopens

NewsFebruary 1, 2024
Luna Luna Amusement Park Reopens

1987 yılında Hamburg’ta yalnızca bir hafta sonu hizmet veren Luna Luna eğlence parkı, 37 yıllık aranın ardından Los Angeles’ta yeniden hayata döndürüldü. Eğlence parkının içinde Jean-Michel Basquiat’nın tasarımı bir dönme dolap, Keith Haring imzalı bir atlıkarınca, Roy Lichtenstein’dan labirent ve David Hockney tasarımlı büyülü bir ağaç yer alıyor. 

1980’lerin sonlarında, Jean-Michel Basquiat, David Hockney, Roy Lichtenstein, Salvador Dali ve Keith Haring’in de aralarında bulunduğu, dönemin en beğenilen 30’dan fazla sanatçısı, Almanya’nın Hamburg kentinde benzersiz ve tamamen işlevsel bir panayır alanı tasarladı. Luna Luna hizmet verdiği dönem boyunca sanat müzesi ve eğlence parkı olarak yaşadı. Dönemin en ünlü sanatçılarının bir araya geldiği Luna Luna, Hamburg’taki etkinliğinin ardından organizatör Andre Heller’in bir dizi hukuki zorlukla karşı karşıya kalmasının ardından planlanan ve aralarında Paris, Londra ve New York gibi metropollerin de bulunduğu dünya çapındaki turnesini durdurmak zorunda kaldı. 

Luna Luna’yı ve bir depo içinde atıl durumda duran eserleri öğrenen rap sanatçısı Drake, yaratıcı stüdyosu DreamCrew ile parkı restore etmeye ve 100 milyon dolar maliyetle yeniden ve hizmete açmaya karar verdi. Los Angeles Ace Mission Studios’taki 60.000 metrekarelik deponun içinde yer alan Luna Luna’da, David Hockney’in Büyülü Ağaç adlı eserinden Keith Haring’in atlıkarıncasına ve Jean Michel Basquiat’ın dönme dolabına kadar uzanan enstalasyonlar ve performanslar yer alıyor. Sonia Delaunay, Salvador Dalí, Rebecca Horn, Kenny Scharf ve Roy Lichtenstein, eserleri 2023 izleyicileri için restore edilen orijinal projede yer alan diğer sanatçılardan sadece birkaçı. Zamanda geriye gitmek isteyenler için Luna Luna: Forgotten Fantasy’nin ilk ayağı şu anda Los Angeles’ta ziyaretçilerini kabul ediyor ve dünya çapındaki ilk turuna devam edecek gibi görünüyor.

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS