Men in Beauty Advertising

FashionMay 18, 2019
Men in Beauty Advertising

Freddie Mercury’den Adam Lambert’e performans sırasında makyaj yapan erkekler ve “drag” kültürü uzun zamandır varlığını sürdürüyor. Yeni olan, hâlâ ağırlıklı olarak kadınlara hitap ediyor olarak görülen bir sektörde erkeklerin reklam panolarında ön plana çıkarılması ve ambalajlarında kendi yüzleri olan makyaj ürünlerini piyasaya sürmeleri.

Geçtiğimiz beş yıl içerisinde erkek influencerların ortaya çıkması ile Milk Makeup’tan, Tarte, Stila ve Benefit’e kadar bir çok güzellik makyaj markası, sosyal medyayı güzellik sektörü içerisinde erkek müşterilerini temsil etmek için bir alan olarak kullandı. Ardından, mağazalarda, yazılı ve görsel medyada kullandıkları büyük çaplı kampanyalarında da aynı yolu izlediler.

Yaşadığımız yüzyıl içerisinde daha hoşgörülü ve bireyselliğe saygı duyan bir nesle evirilmeye devam ettikçe, toplumun geneli de varsayılan cinsiyet rolleri arasındaki değişimi ve makyajın sadece kadınlar tarafından kullanıldığı algısının yok oluşunu kucaklıyor gibi görünüyor. Aslında, erkeklerin makyaj ürünleri kullanması, uzun zamandır Güney Kore gibi bazı Asya ülkelerinde gayet yaygın bir durum. Hatta erkek Kpop idolları, ülkenin birçok büyük markasının yüzü ve temsilcisi. Batılı markalar da, zaman içerisinde makyaj algısının değişmesi ile Asyalı markaların ayak izinden gitti.

https://www.instagram.com/p/BultoouBveD/

Kısa bir süre önce Troye Sivan ve Donte Colley’i kampanya yüzlerine dahil eden Glossier, güzellik reklamlarında erkek temsiline katkıda bulunan artan sayıdaki güzellik markasına katılmış oldu. Sivan, Mac’in Viva Glam Kampanyası’nın da yeni seçildi. Marka, “Her Yaş, Her Irk, Her Cinsiyet” sloganıyla uzun süredir sektörde eşitliği savunmakta. Luka Sabbat, James Charles, Patrick Starr, Manny MUA, tanınmış makyaj markalarıyla işbirliği yapan diğer isimler arasında. Buna ek olarak, Chanel ve Tom Ford gibi prestijli güzellik markaları da, sırasıyla BOY DE CHANEL ve Tom Ford for Men ile erkekler için makyaj üretmeye başladı.

 

Güzellik endüstrisindeki bu umut vadeden gelişme sektörde artan hoşgörüye, etiketlerden kurtulmaya ve bireyselliğe olan eğilimi işaret ediyor. İşte eşitlik!

https://www.instagram.com/p/BqZ2WrWH145/

 

Author: Duygu Özen

RELATED POSTS