MTV Avrupa Müzik Ödülleri’ne kayıtsız kalamıyoruz!

NewsNovember 6, 2019
MTV Avrupa Müzik Ödülleri’ne kayıtsız kalamıyoruz!

Berlin Duvarı’nın yıkılışından beş sene sonra yayın hayatına başlayan MTV, değişen dünya düzeninin parlayan iki kavramını yan yana getiriyordu: Müzik ve televizyon! Yayınladığı video kliplerle müziğin söz ve ritimden oluşan anlatım şeklinin görsel hikaye anlatıcılığına evrilmesine neden olduğu kanal, yirmi altı yıl sonra bugün (hala) yeni jenerasyonun popüler kültür ikonlarını yüceltiyor, unutulmaz şovlara sahne oluyor!

MTV Avrupa Müzik Ödülleri, İspanya’nın, bir zamanlar Yeni Dünya’yı keşfetmek üzere yelken açan gemilerine ev sahipliği yapan liman kenti, Sevilla’da 3 Kasım gecesi gerçekleşti. “Don’t Start Now” adlı teklisi ile geceyi açan Dua Lipa, ödül gecesi tarihinde artık gelenekselleşen “tarih yazan” performanslardan birine imza attı. ‘70’lerin disko müziği tadındaki teklinin performansı Dua’nın yeni tarzını tüm dünyanın gözlerinin önüne serdiği ikonik bir şovdu. Baştan ayağa sarılara bürünmüş dansçıların ve sahne platformunun ortasında siyah cut – out  mayosu ve sapsarı saçlarıyla Dua, müziğin güçlü bir ses kadar güçlü bir görsel imajla da alakalı olduğunu ve kendisinin genç yaşına rağmen bunu hakkıyla yaptığını vurguluyordu adeta.

Ödül tarihinde ilk defa verilen rock ikon ödülünü ise efsanevi grup Oasis’in kurucusu ve vokalisti Liam Gallagher aldı. Oasis klasiği olan Wonderwall’ı seslendiren Gallagher, MTV’yi parlaklığını tanıdığından ötürü tebrik etmeyi unutmadı. Rock ikonunun bu mütevazi tarzının farklı dallarda ödül kucaklayan yeni jenerasyonun popüler kültür ikonlarına; Taylor Swift, FKA Twigs, Nicki Minaj’a örnek olması dileğiyle!

Billie Eilish mi dediniz? Bad Guy ile en iyi şarkı ödülünü kazanan on yedi yaşındaki sanatçı, mensubu olduğu Z kuşağının tüm dünyaya armağanı, nam-ı diğer “the next big thing”!

Author: Dilan Saray

RELATED POSTS