No Drama, Only Good Vibes at the Oscars 2023

NewsMarch 13, 2023
No Drama, Only Good Vibes at the Oscars 2023

Merak etmeyin, Oscar gecesinde bu sene bir tokat draması daha yok! Yeni değişikliklerin, yeni başlangıçların damga vurduğu bu yıldızlı gecede kötü olaylardan uzak, sadece sinema ve yaratıcılarının kutlandığı, duygusal anların dolup taştığı bir ödül töreni daha tarihe geçti.

Champagne Color Carpet is the New Red Carpet! 

Bu yılın Oscar gecesindeki kırmızı halının… ya da bir düzeltme yapalım; şampanya rengindeki Oscar halının üzerinden yıldızlar yağmuru yağdı. Evet, yanlış okumadınız, Akademi, geçen yıl yaşanan tartışmalı olaylarının tekrarlanmaması adına bir tür manifesto gibi halı rengini kırmızdan şampanya rengine değiştirerek geceye damga vurdu. Lenny Kravitz’den Florence Pugh’a, Emily Blunt’tan Austin Butler’a kadar birçok yıldız geldi ve geçti. Ancak bir sorun vardı: yapılan bütün büyük hazırlıklar halının renginden dolayı kıyafetlerle bir kontrast oluşturarak bazı fotoğrafların fiyaskoya dönüşmesine neden oldu. Yine de gecede herhangi bir tokat olayı daha yaşanmadan başarılı bir şekile sonlandı.

From Sky to Stage

Geçtiğimiz sene Will Smith’in Chris Rock’a tokat atmasıyla 10 yıl boyunca Oscar’a gitmesinin yasaklandığı geceyi anan host Jimmy Kimmel, açılışı ‘Top Gun: Maverick’ filminin uçuş sahnesindeki gibi dijital bir şekilde paraşütle sahneye iniş yaptıktan sonra, geçen sene yaşanan olayların tekrarlanmaması adına özel bir ‘kriz ekibi’ oluşturulduğunu ve olur da herhangi bir şiddete kalkışan kişi olursa o kişinin En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını alacağını ve 19 dakika konuşma yapabileceğini iğneleyerek şakasını yaptı Kimmel.

Rihanna Steals the Night (Again!)

Henüz Super Bowl sahnesinde açıkladığı hamilelik haberini ve sahnelere geri dönüşünü sindirememişken, Rihanna ilk kez Oscar’ın kırmızı halısında yürüdü ve yine sahne performansından hiçbir şey kaybetmediğini hatırlattı. Marvel filmi Black Panther: Wakanda Forever filmine özel hazırladığı şarkısı ‘Lift Me Up’taki güçlü vokalleriyle ile tüm izleyenleri duygulandırdı.

Oscar gecesinde iki kıyafet değiştirmenin ötesine de geçen Rihanna, geceyi üç farklı kıyafetle tamamladı. Geceye transparan siyah ve deri Alaïa elbisesiyle başlayan Rihanna, ilerleyen saatlerde sahneye işlemeli siyah Maison Margiela sütyen ve desenli pantolonuyla çıkarak dikkatleri üzerine çekti. A$AP Rocky ile gösterinin geri kalanını izlerken, üçüncü bir kıyafet hayranlarının gözünden kaçmadı ve Bottega Veneta’dan limon yeşili kürklü bir büstiyerle, saten bir eteği ve eldivenleri giyerek izleyenleri yeniden şaşırtmayı başardı. 

Lady Gaga Goes Full Glam to No-Makeup

Henüz geçen gün Versace’nin yeni koleksiyon defilesinde Gigi Hadid’in üzerinde gördüğümüz siyah elbiseyi kırmızı halıda giyen Lady Gaga, sahnede tüm kıyafetlerini geride bırakarak makyajsız ve bir tişört ve pantolonla sahnede Top Gun: Maverick filmi ile Best Original Song kategorisinde aday olduğu “Hold My Hand” şarkısını söyledi.

Everything Everywhere at All Once Sweeped the Oscars

Son yıllarda, her Oscar gecesinde Asyalı-Amerikalı filmlerle karşılaşıyoruz. Bu filmlerin sağladığı Asyalı-Amerikan görünürlükleri sayesinde, sadece beyaz yapımı filmler değil; çeşitli etnik kökenlerden gelen ve işlerinde gerçekten başarılı olan insanlar, birçok alanda Akademi ödüllerinin sahipleri olarak gelecek için umut vaat ediyorlar. Bu sene, Asyalı-Amerikalı görünürlüğüne sahip o filmlerden biri olan Everything Everywhere At All Once, 11 adaylıkla başladığı gecede,Best Director, Best Actress, Best Supporting Actress, Best Supporting Actor, Original Screenplay, Best Editing ve Best Picture kategorilerinde toplam 7 ödül kazandı. Yardımcı yönetmen Daniel Kwan’ın dediği gibi, “Bu film, Asyalı Amerikan sinemasının olmak istediği her şey olabileceğini gösteriyor…”  diyerek Akademi’de değişim rüzgarlarının esmeye başladığına işaret ediyor.

Ke Huy Quan and Jamie Lee Curtis Wins Their First Oscar

Everything Everywhere All at Once filminin oyuncularından Ke Huy Quan, Best Supporting Actor rolü için ödülünü alırken yaptığı duygu dolu konuşmada hikayesi ile geceye damgasını vurdu: “Yolculuğum bir teknede başladı, bir yılımı mülteci kampında geçirdim ve bir şekilde kendimi burada, Hollywood’un en büyük sahnesinde buldum. Böyle hikayeler ancak filmlerde olur derler. Benim başıma geldiğine inanamıyorum. Bu-bu Amerikan rüyası!”

1978’den beri çalıştığı sektörde bir ikon haline gelen Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once ile nihayet Best Supporting Actress ödülünün sahibi olurken; şu ana kadar çalıştığı herkesi anarak onlarla beraber aslında Oscar’ın sahibi olduğunu ilan etti ve giderken “Bir Oscar kazandım!” diyerek gecenin unutulmaz anlarından birine neden oldu.

Barrier Breakers

Jamie Lee Curtis ve Ke Huy Quan’ın yanı sıra, Everywhere All at Once filminin oyuncularından Michelle Yeoh, Best Actress ödülünü kazanarak Asyalı kadın oyuncular arasında bu ödülü kazanan ilk kişi oldu. The Whale filminin oyuncusu Brendan Fraser ise ilk kez Best Actor kategorisinde Oscar kazandı. 

Documentary Feature ödülünü kazanan isim ise Navalny olurken; kostüm tasarımcısı Ruth E. Carter ise iki Oscar kazanan ilk siyah kadın olarak Black Panther: Wakanda Forever için kazandığı bir Oscar’ı daha evine götürdü.

Best Picture Award Goes To…

Gecenin sonuna kadar heyecanla beklenen Best Picture ödülünü gecenin favori filmi “Everything Everywhere All at Once” ödülün sahibi oldu. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS