Something There Was That Must Have Loved a Wall

NewsJanuary 13, 2016
Something There Was That Must Have Loved a Wall

Yaşamını İngiltere’de sürdüren İran asıllı sanatçı Farniyaz Zaker, “Something There Was That Must Have Loved A Wall” adlı sergisiyle 7 Mart’a kadar Pi Artworks İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.

Zaker, giyim, beden ve bina arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Bunu yaparken de galeri mekanına çeşitli müdahalelerde bulunuyor. Serginin başlığını tarihçi Charles S. Maier’den alıntılayan sanatçı, mimari ve mekan üzerine güdülen politikaların modern dünyanın inşasında oynadığı önemli rolü hatırlatıyor.Galerinin ortasına yerleştirdiği sütuna çeşitli motiflerle bezenmiş kumaşlar giydirerek, beden ve bina ilişkisini yeniden kuruyor. Pi Artworks’ün bir asrı aşkın süredir ayakta duran tarihi Mısır Apartmanı’ndaki yerine yeni yaklaşımlar getirirken, binanın yapısıyla da ilişkiye geçen bir yerleştirme yaratıyor. Diğer taraftan, sanatçının mekana sonradan eklediği süslemeler belirli bir dönem veya tarzı yansıtma kaygısı gütmüyor. Zaker, çalışmalarında ziyaretçiye tanıdık gelecek, şehrin çehresinde sıkça karşılaştığımız motifleri kullanıyor.

Farniyaz Zaker, Türkiyeli sanat izleyicisiyle ilk kez 2012 yılında Pi Artworks’te açılan “Rewind, Pause, Fast Forward: Mirrors on Iran” başlıklı grup sergisinde buluştu. 2014 yılında ise sanatçının yapıtları, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Sharjah Art Museum’da açtığı kişisel sergisinde izlendi.

 

Author: Tutku Çetinkaya

RELATED POSTS