Takashi Murakami’nin Saat Yorumu

NewsMay 4, 2022
Takashi Murakami’nin Saat Yorumu

Saat; aksesuar, güç gösterisi veya zamanı göstermeye yarayan bir aletten mi ibaret? Nedeni ne olursa olsun saatler hep revaçta ve şimdilerde Takashi Murakami ile artık bir sanat eseri. 

Modern sanatın revaçta isimlerinden biriyle saat denince akıllara gelen ilk markalardan biri birleşince ortaya hem alıcısı hem de izleyicisi için kendine has bir ürün ortaya çıkıyor. Geçen seneki iş birliğinden Classic Fusion Takashi Murakami All Black saati her ne kadar büyük bir başarı olsa da -bir günde stokları tükendi-, Murakami’nin geçtiğimiz ay çıkardığı yeni “eseri”nin diğerine göre daha iddialı olduğu kesin. Yeni görünüm çok daha çarpıcı. Nedeni ise şeffaf kasa renkli taşların parlamasına izin veren bir estetik. Ve tabii ki sanatçının ikonikleşmiş canlı renklerdeki gülen çiçek motifi.

Her iki Murakami saati de standart üretim modelinden çok farklı oldukları için Hublot’un ortak üretim modellerinin en iyileri arasında. Örneğin şimdiki iş birliği olan Sapphire Rainbow, tamamen yeni bir kadrana ve kasaya sahip. Sapphire Rainbow 106 bin dolarlık satış fiyatıyla orijinalinden yaklaşık dört kat daha pahalı. Safir kasalı saatlerin her zaman pahalı olduğu ve Murakami sanat eserlerinin daha da pahalı olduğu göz önüne alındığında aslında paranın çok da önemi kalmıyor. Nitekim yeni saat, klasik modellerinden daha hızlı satıldı.

Her ne kadar saatler birkaç ay önce piyasaya sunulsa da şimdilerde saatlerin NFT’si gündemde. Renkli çiçek figürü, NFT’lerin arka planlarında bir baskı olarak ortaya çıkıyor. Üstelik NFT dünyasının fiyatlarıyla da konuşulduğu günlerde, Murakami’ninkiler ücretsiz olarak karşımıza çıkıyor ancak sadece saat sahiplerine. Ücretsiz NFT’yi talep etmek için, Hublot x Takashi Murakami Classic Fusion saatlerinin mevcut sahipleri Hublot’un web sitesinde belirtilen süreci takip etmesi gerekiyor. Takashi Murakami’nin Nintendo’dan ilham alan ilk NFT’sinden RTFKT’li avatar serisine kadar, Hublot ile olan bu son iş birliği dahil NFT dünyasından zevk aldığını söylemek mümkün. 

Mayıs ayında çıkacak NFT’leri beklerken yolu Londra’ya veya New York’a düşenler tetikte olsun. Nitekim Hublot x Takashi Murakami NFT reklamı kapsamında projeksiyonlarla veya gizli posterlerle karşılaşabilirsiniz. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS