Tavares Strachan Reimagined Leonardo’s “Last Supper”

NewsFebruary 10, 2024
Tavares Strachan Reimagined Leonardo’s “Last Supper”

Bahamalı multidisipliner tasarımcı Tavares Strachan, Londra Kraliyet Akademisi desteğiyle geliştirdiği yeni halka açık heykelinde, Leonardo da Vinci’nin “The Last Supper” eserini yeniden yorumluyor. 

Sanat tarihinin en iyi bilinen tablolarından biri olan Leonardo da Davinci’nin “The Last Supper” heykelinin modern yorumunda Tavares Strachan, birbirleriyle hiç tanışmayan Afrika diasporasının ve önemli tarihi figürlerin neşeli bir buluşmasını hayal ediyor. Strachan, eserinde aktivist Harriet Tubman ve kaşif Matthew Henson’dan, ilk siyahi ABD kongre üyesi Shirley Chisholm’dan gospel şarkıcısı Sister Rosetta Tharpe’a kadar 12 tarihi siyah figürü bronzla bir araya getiriyor. Eserin merkezinde ise İsa Mesih’in yerine eski Etiyopya İmparatoru Haile Selassie yer alıyor. Strachan, Londra Kraliyet Akademisi’nin avlusunda sergilenen bu heykel ile ziyaretçileri geçmiş hakkında düşünmeye davet ediyor. Strachan’ın öne çıkarmayı seçtiği daha az öne çıkan isimler arasında Brezilyalı direniş savaşçısı Zumbi Dos Palmares, hemşire Mary Seacole, astronot Robert Henry Lawrence da yer alıyor. Heykelde yer alan figürlerin çeşitli jestleri ve ifadeleri çalışmaya canlı bir teatrallik katarken, Strachan’ın sanatı Londra Kraliyet Akademisi’nin eskimiş gri cephesi üzerinde çarpıcı bir figür oluşturuyor. 

New York’ta yaşayan Strachan, neon tabelalardan Carrera mermer heykellerine ve ansiklopediye kadar sanat, bilim, tarih ve siyasetin kesişimindeki görselleri inceleyerek sömürgecilik ve Siyahi kominitesi hakkında çalışmalar yapıyor. Çalışmalarının temelinde, insanlık arasında bağlantılar kurma çabasıyla, dini öğretilerde öne sürülenler gibi mutlak gerçekleri kullanma arzusu yer alıyor. Leonardo da Vinci’nin “Last Supper” eserini yorumladığı heykeli 28 Nisan’a kadar Londra Kraliyet Akademisi’nde sergileniyor. 

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS